vesti24.mk
ЗАБАВА

ВИДЕО: Одржана традиционалната трка на полжави, ова е наградата за најбрзиот

ECA

Традиционалното натпреварување во трка на полжави се одржа во Велика Британија.

Како и секоја година, почнувајќи од 1960, натпреварувачите брзаа милиметар по милиметар да стигнат од центарот до надворешниот круг.

Оваа година, победник во трката е полжавот Семи, кој за награда доби сребрен сад полн со зелена салата. Но, и покрај вложениот труд тој не го сруши рекордот постигнат пред 24 години.

Гинисовиот рекод го држи полжавот Арчи кој во 1995 година, 33 сантиметри долгата патека ја помина за 2 минути и 20 секунди.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts