vesti24.mk
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Витамински “бомби“ со кои ќе сте здрави и згодни: Овие напитоци се преполни со витамини

ECA

Моќни, здрави и преполни со витамини…

Напиток со цвекло

Состојки:

– 1 помала главица цвекло

– морков

– јаболко

– ½ чаша вода

– 2 ротквици

– ½ лажица семки од сончоглед

– лажица мед

Подготовка:

Излупете ги и исецкајте ги цвеклото, морковот и јаболкото и ротквицата. Испасирајте ги и додадете вода. Потоа додадете ги семките од сончоглед и додадете го медот. Матете додека смесата да стане пенаста.

Енергетска бомба со морков, јаболко и портокал

Состојки:

– морков

– целер

– ½ црвена пиперка

– портокал

– ѓумбир

– јогурт

– јаболко

Подготовка:

Излупете го јаболкото, морковот и целерот, а од пиперката извадете ги семките. Излупете го портокалот и изрендајте го ѓумбирот. Сите состојки ситно исецкајте ги. Морковот, целерот, пиперката, портокалот, ѓумбирот и јаболкот ставете ги во блендер, додадете го јогуртот и добро испасирајте.

Напиток од јаболко, киви и спанаќ

Состојки:

– 2 зелени јаболки

– шака спанаќ

– киви

– ½ краставица

– 2 лажици јогурт

Подготовка:

Излупете и исецкајте ги јаболките. Излупете и исецкајте го кивито и краставиците. Измијте го и исецкајте спанаќот. Ставете се во блендер и пасирајте.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts