vesti24.mk
ЗАБАВА

Еве што внесувате во вашето тело со само една конзерва туна – листата е долга!

ECA

Сардините се полни со важни хранливи материи, што ги става на прво место кога станува збор за исхраната, вели д -р Џош Екс. Поради високата содржина на омега-3 масни киселини, протеини, витамин Б12 и селен, сардините се едни од најмоќните чувари на здравјето. Ако се консумираат редовно, тие можат да придонесат за подобрување на целиот организам, а ова се придобивките:

Една порција сардина од околу 75 грама содржи приближно:
191 калории
22,7 грама протеин
10,5 грама маснотии
8,2 микрограми витамин Б12
48,5 микрограми селен
250 единици витамин Д.
451 милиграми фосфор
351 милиграми калциум
4,8 милиграми ниацин
2,7 милиграми железо
365 милиграми калиум
35,9 милиграми магнезиум
0,2 милиграми бакар
1,9 милиграми витамин Е.
0,2 милиграми витамин Б6
1,2 милиграми цинк

Тие се богати со Омега 3 масни киселини
Го зачувува здравјето на коските
Го зачувува здравјето на тироидната жлезда
Тој му обезбедува на телото доволна количина на витамин Б12
Го намалува апетитот
Го контролира нивото на шеќер во крвта
Го подобрува изгледот на кожата

извор:курир.мк

Loading...

Related posts