vesti24.mk
ЗАБАВА

ЖИВОТНА ПРИКАЗНА: Родителите ја оставиле бидејќи била РАЗЛИЧНА, а сега токму тоа и донело слава (ФОТО)

ECA

Шуели Ебинг, тинејџерка од Кина, родителите по породувањето ја оставиле пред сиропиталиштето, бидејќи изгледала поразлично од другите. Имено, ова 16-годишно дете е родено со албинизам – наследно нарушување на производството на меланин, што предизвикува дифузна хипопигментација на кожата, очите и косата.

Кога имала три години, била посвоена од семејство од Холандија, кое и овозможило мирно и среќно детство, а на 11-годишна возраст Шуели ги отворила вратите кон светот на моделингот.

За само пет години, таа успеала да се појави на страниците на списанието „Вог“, а соработувала и со бројни познати модни брендови и фотографи. Со својот уникатен изглед, таа ја подигнувала свеста за албинизмот и ги охрабрувала оние кои се како неа да се охрабрат и да ја прифатат нивната природна убавина.

– Се повеќе има модели со попреченост и оние кои имаат необичен изглед. Во светот на моделирањето, да се изгледа поинаку е благослов, а не проклетство – вели Шуели, кој моментално работи во агенција и се обидува да ја смени модната, рекламната и медиумската индустрија, така што нивните кампањи се разновидни како и општеството.

– Луѓето би можеле да ви кажат дека не можете да направите нешто, но можете, само пробајте – вели оваа младата, инспиративна девојка.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts