vesti24.mk
ЗАБАВА

Како да пресадите орхидеи: Едноставни трикови за подолг живот на најубавите домашни растенија

ECA

Орхидејата се смета за симбол на убавина, љубов и елеганција и е многу чест избор кога станува збор за подароци. Многумина го обожаваат овој елегантен цвет, но многумина и одбегнуваат од него – особено кога станува збор за пресадување.

Сепак, со неколку основни совети, оваа работа може да се заврши без многу проблеми.

Како знаете кога е време за пресадување?
Знак дека е вистинско време за пресадување на орхидеја е кога ќе забележите дека расте бел корен од саксијата на растението. Тогаш станува голема за нејзината моментална саксија и и треба нова, поголема.

Ако корените на орхидејата почнат да скапуваат, тоа е уште еден знак дека е време за пресадување, но исто така знак е и кога садот не обезбедува соодветна дренажа и задржува многу вода.

Идеално време за пресадување е веднаш штом растението престане да цвета, односно кога новите пупки ќе започнат да се пробиваат.

Што ви е потребно?
Кога ќе започнете да пресадувате, ќе ви треба нов сад кој е за 2,5 или 5 сантиметри поголем волумен од оној во кој моментално е цветот.

Освен новиот сад, потребни се и голема чинија или кофа, ножици и врела вода. Орхидеите се чувствителни и подложни на разни болести, затоа претходно исчистете ги сите алатки со алкохол.

Процес на пресадување
Ставете ја количината на новата почва за пресадување во кофа или тенџере и прелијте ја со двојно повеќе врела вода. Оставете ја смесата да достигне собна температура, а потоа истурете ја вишокот вода.

Отстранете ја орхидејата од сегашниот сад, а потоа исечете ги мртвите или скапаните делови од корените со исчистени ножици. Бидејќи орхидејата е надвор од садот, нежно отстранете ја целата почва од корените.

Ослободете ги и исчистете ги секоја вена и корен поединечно, но никогаш не ги сечите.

Сега ставете ја орхидејата во новиот сад, додадете ја мешавината на почвата во садот. Додадете ја почвата постепено и користете ги прстите или стапот за да ја израмните почвата околу корените. Продолжете со додавање додека почвата не стигне до горниот дел од садот.

Осигурете се дека пупките стојат исправено и прицврстете ги со пластични или дрвени стапчиња како порано.

Откако ќе ги пресадите орхидеите, продолжете да ги негувате како порано.

Како се негуваат?
Ако сте достигнале процес на пресадување, веројатно успешно негувате орхидеи, но не е лошо да повторите дека сакаат влажен воздух и пожелно е, во зависност од собната температура, да ги прскате со вода еднаш или двапати на ден.

Орхидеи сакаат лесно пропустлива почва, тие најдобро цветаат на плодна почва од хумус.

Би било идеално да се постави растението во близина на прозорецот свртен кон исток, но ако тоа не е можно, важно е да не се преместува премногу често.

На корените им е потребна и светлина, па наместо керамички саксии, подобро е да користите проѕирни пластични.

Орхидејата не треба да се напои премногу често, доволно е за 8 до 12 дена – растението никогаш не треба да “плива” во вода.

Ако растението било во ладна просторија во текот на зимата, лисјата може да пожолтат, но нема причина за грижа – само треба да ги отстраните тие лисја и да продолжите со нормална грижа.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts