vesti24.mk
Uncategorized

Како да си помогнете да ви биде полесно на стомакот по прејадување?

ECA

На сите ни се има случено да ја изгубиме самоконтролата пред трпеза полна со вкусни деликатеси и потоа да се соочиме со физичките последици од прејадувањето. За време на празниците, кога масите се преполни со јадења во текот на целиот ден, многу лесно може да се случи да претерате со храната.

Во таков случај, следните совети и вежби ќе ви помогнат да се чувствувате подобро:

ШТО МОЖЕТЕ ДА НАПРАВИТЕ ВЕДНАШ?

Чај

Џвакајте ѓумбир или напијте се чај од ѓумбир. Докажано е дека ѓумбирот е ефективен природен лек при нагони за повраќање, гасови, подуеност и стандардна болка во стомакот. За најбрзи резултати, едноставно земете парче ѓумбир и џвакајте го. Доколку не можете да го поднесете силниот вкус на ѓумбирот, не мора да го консумирате сиров, туку направете си чај од ѓумбир.

Почестете се со чај од нане. Нашите баби и мајки имаа право, чајот од нане е спасител при болки во стомакот, подуеност и грчеви.

Или пак со чај од камилица. Ако не ви се допаѓа чајот од нане, можете да го замените со чај од камилица. Смирувачкото дејство на камилицата ќе ве релаксира и вас и вашиот стомак.

Одете на прошетка. Не легнувајте веднаш по обилен оброк. Победете ја потребата за мрзеливо излежување и одете на лежерна прошетка. Движењето ќе му помогне на телото полесно и побрзо да се справи со консумираната храна.

6 ЈОГА ПОЗИ ЗА ПОДОБРА ДИГЕСТИЈА

Многу е важно по обилен оброк да му одолеете на искушението да легнете. Наместо да се мачите неподвижно во хоризонтална положба, направете ги следните јога пози кои ќе ви помогнат да се почувствувате подобро и да го забрзате варењето на храната.

ЈогаЈогаЈогаЈогаЈогаЈога

ДЕНОТ ПОТОА

Вода со лимон

Започнете го денот со вода со лимон. Во една чаша со млака вода исцедете еден лимони испијте ја течноста. Оваа мешавина го подобрува варењето на храната и може да ви помогне доколку сте подуени.

Не го прескокнувајте појадокот. Утрото по прејадување веројатно ќе си помислите дека е подобро да го прескокнете појадокот. Но, се препорачува задолжително да јадете нешто лесно, како банана, јогурт, печено лепче со тенок слој путер од кикирики или мед, јаболко и сл. Не се казнувајте себеси со гладување, бидејќи ако го прескокнете појадокот, голема е веројатноста повторно да претерате со храната подоцна во денот.

Пијте вода. Испијте најмалку 8-10 чаши вода за да му помогнете на телото да се справи со вишокот внесена храна.

Бегајте подалеку од солта. Солта го поттикнува телото да задржува повеќе вода, па уште повеќе ќе се чувствувате подуено. Ако ви се грицка, посегнете по несолени ореви, бадеми или пуканки.

Јадете бел ориз за ручек. Белиот ориз лесно се вари од организмот, го смирува стомакот и е особено полезен доколку имате дијареја, што често се случува по прејадување.

Loading...