vesti24.mk
ТРАВЕЛ

Кои се 10-те најлуди улици на светот (Фото)

ECA
Трговска улица низ која по неколку пати на ден поминува воз, улица по која се движат специјални кошеви-автомобили и што ли уште не.

Списанието Travel + Leisure направи рангирање на најлудите улици во светот.

Погледнете некои од нив:

Caminho do Comboio Road, Мадеира, Португалија

Оваа улица го импресионирала многу Ернест Хемингвеј, кој ја посетил истата со сопругата во 1954 година. Реално таа не е променета оттогаш – се уште нема тротоари, а најпопуларните, макар и туристички, транспортни средства остануваат кошници од плетен тобоган кои се движат од луѓе.

Ebenezer Place, Уик, Шкотска

Ebenezer Place е помала дури од кошаркарско игралиште. Се наоѓа на врвот на триаголен блок и е изградена во 1883 година од страна на Александар Синклер.

Maeklong Market Railway, Тајланд
Тоа е пазар. Тоа е железничката пруга. Тоа е улица. Maeklong е навистина сето тоа. Во еден момент тука се тезгите на локалните жители, кои нудат намирници – од овошје и зеленчук до жаби и јагула. Во следниот момент возот дава сигнал во далечината, а продавачите ги повлекуваат тезгите. Возот поминува покрај толпата и само после неколку секунди бучавата и вревата на пазарот се враќаат.

Angel Place, Сиднеј

Емоционален и неочекуван хор на чврчор од птици е знак дека сте на Angel Place – мала улица во централната бизнис-област на Сиднеј. Тука има 120 празни кафези кои висат над глава.

9 de Julio Avenue, Буенос Аирес
Со нормална брзина на одење, преминувањето на улица со 12 ленти се случува со вклучување на две до три зелени светла. Изградбата на најшироката улица во светот започна во 1930 година и трае речиси 50 години, за да биде завршена.

Norderstra&e, Фленсбург, Германија
Има нешто злобно во тоа да одите по улица, а чевли да висат над вас. И сепак тие станаа толку популарни во северногерманскиот град, дури имаат и специјално име: чевли графити.

Baldwin Street, Данидин, Нов Зеланд
Ура! Можам да го правам тоа по цел ден", извикува една жена во видео на YouTube, спуст по најстрмните улица во светот, која се протега приближно по должината како едно фудбалско игралиште. Тука најдобрите сопирачки се задолжителни. Ако живеете во една од 34-те куќи тука, треба да имате и силни нозе, за да искачување на улицата.

Spreuerhofstra&e, Ројтлинген, Германија
Дури и ако го надминавте искушението и не претеравте со баварските гевреци и пиво, можеби ќе можете да минете мирно низ најтесната улица во светот.

Hosier Lane, Мелбурн
Меѓу многуте градови, во кои уличнната уметност цвета, Мелбурн е широко признат со Hosier Lane – простор кој привлекува домашни и меѓународни уметници. Од карикатури до постери и портрети, единственото нешто што никогаш не се менува.

Rue Canusa, Канада
Замислете да ја пречекорите улицата и да се најдете во друга држава. Таков е случајот на Rue Canusa во Квебек или Вермонт. Меѓународната граница е одбележана само со жолта линија која минува низ градот Дерби. Ако живеете на Rue Canusa, можно е вашата кујна да е во едната држава, а трпезаријата – во друга.

emagazin

 

Loading...

Related posts