vesti24.mk
ЗАБАВА

Ликер од мушмули- штити од настинки, го намалува холестеролот и го регулира варењето

ECA

Во време кога поголем дел од овошјето се подготвува за зимски сон, едно од нив влегува во својата сезона. Тоа се мушмулите. Есента е време за нив.

Тие се богати со витамин Ц, со што го подобруваат имунитетот и штитат од сезонските вируси и кашлицата. Освен тоа, богати се и за поттикнување на метаболизмот и проблемите со констипацијата, односно тврдата столица. Еднакво корисни се и ако се чувствувате подуено, односно имате болки во стомакот.

Освен тоа, го регулираат и нивото на лошиот и добар холестерол во крвта и ги чистат црниот дроб и бубрезите.

Препорачуваме да направите ликер од мушмули кој е одличен за варењето, заштита од настинките и борец против лошиот холестерол.

Потребни состојки:

600 гр. зрели мушмули

500 мл. ракија

250 гр. шеќер

Начин на подготовка:

Добро измијте ги мушмулите, потоа исушете ги и ставете ги во стерилизирана тегла. Ракијата и шеќерот ставете ги во сад на оган и добро мешајте додека шеќерот не се стопи. Прелијте го потоа преку мушмулите и затворете ја теглата.

Ставете ја на темно, суво и студено место и чувајте ја така во наредните 7 дена со што секојдневно ќе мешате. Потоа ликерот оставете го да мирува минимум три недели, а потоа исцедете и ставете го во шише.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts