vesti24.mk
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

НАД 5.000 АКТИВНИ СЛУЧАИ – проверете каква е состојбата со коронавирусот во вашиот град

Направени се 5.489 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 1.591.522 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 224.507, бројот на оздравени пациенти е 211.548, на починати е 7.953, а бројот на активни случаи изнесува 5.006.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 98738, Активни 2550
Куманово 13132, Активни 109
Тетово 11425, Активни 73
Прилеп 10815, Активни 350
Битола 9280, Активни 378
Гостивар 8082, Активни 18
Велес 7519, Активни 142
Кавадарци 7430, Активни 184
Охрид 6815, Активни 233
Штип 6757, Активни 85
Струмица 6297, Активни 142
Кичево 4324, Активни 67
Кочани 4112, Активни 53
Струга 3938, Активни 30
Гевгелија 2947, Активни 100
Неготино 2636, Активни 34
Свети Николе 2155, Активни 27
Крива Паланка 1965, Активни 43
Ресен 1879, Активни 92
Радовиш 1814, Активни 36
Берово 1483, Активни 13
Делчево 1469, Активни 30
Дебар 1458, Активни 1
Виница 1180, Активни 12
Пробиштип 1142, Активни 10
Валандово 1044, Активни 62
Кратово 789, Активни 4
Богданци 690, Активни 35
Демир Хисар 643, Активни 26
Крушево 608, Активни 13
Македонски Брод 543, Активни 33
Демир Капија 435, Активни 7
Македонска Каменица 429, Активни 11
Пехчево 359, Активни 0
Дојран 175, Активни 3

извор:курир.мк

Related posts