vesti24.mk
ЗАБАВА ЗДРАВЈЕ

Овој сок го подобрува расположението и здравјето, еве како да си го направите

Овој природен сок делува против уморот, лошото расположение и здравјето подобро и од некои лекови.

Потребни состојки за четири чаши:

4 шолји ладна вода

2 кафени лажички куркума во прав

4 кафени лажички јаворов сируп или мед

1 лимон или лимета

1 портокал

малку црн бибер

Сите состојки ставете ги во стаклен бокал и добро промешајте. Пијте го сокот свеж и не го чувајте подолго од еден ден. Се препорачува да го чувате во фрижидер.

Доволна е една чаша од овој сок во денот за да го подобрите расположението, да го зајакнете имунитетот и да го прочистите организмот. Овој сок исто така се препорачува за луѓето кои сакаат да ослабат бидејќи го забрзува метаболизмот.

Ако се прашувате зошто се додава бибер во овој напиток, тоа е бидејќи биберот го засилува дејството на куркумата.

извор:курир.мк

Related posts