vesti24.mk
ЗАБАВА

Пронашле закопан сеф во дворот, но кога го отвориле се шокирале

ECA

Детскиот сон за пронаоѓање на скриено богатство им се оствари на еден пар од Њујорк кога во дворот на својата куќа нашле сеф полн со злато, дијаманти и пари.

На крајот сепак се дознало дека 52. илјади долари кои ги нашле закопани им припаѓале на нивните соседи кои биле ограбени седум години претходно.

Богатството во дворот Метју и Марија Емануел го нашле кога изнајмиле работници да им посадат нови дрва. Досега живеаја во куќа веќе четири години потполно несвесни што крие нивниот двор.

Дури кога елен ги изел остатоците од старото дрво ја здогледале кутијата.

-Не сфативме дека станува збор за сеф, мислевме дека внатре има некои кабли од струја, објаснува Метју.

Работниците ја извлекле кутијата, а внатре биле пронајдени златни прстени, вклучувајќи и вереничк прстен, банкноти од по 100 долари полускапоцени камења.

-Беше неверојатно. Внатре имаше хартија со адреса на нашите соседи. Им тропнав на нивната врата и ги прашав дали некој ги ограбил, а тие потврдија. Госпоѓата беше во шок, открива Метју и додава дека полицајците и рекле оти по грабежот никогаш веќе нема да ги видат своите работи.

Грабежот се случил во 2011. година, а соседите не сакале да го откријат својот идентитет.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts