vesti24.mk
ЗАБАВА

Ревматоиден артритис и храна: 10 намирници што можат да ја ублажат болката

ECA

Секоја промена во временските услови за луѓето кои страдаат од ревматоиден артритис воопшто не е пријатна – зглобовите се воспалуваат и постои дополнително ограничување на движењето придружено со болка.

Иако сè уште не е научно докажано дека промената во исхраната може да ја елиминира болката, некои студии сугерираат дека воведувањето на одредена храна може да ја ублажи болката и да го намали појавувањето на оток.

Исхраната базирана на омега-3 масни киселини и растителни влакна од овошје и зеленчук може да го намали нивото на CRP, што е еден од индикаторите за воспаление на зглобовите. Научно е докажано дека дебелината е еден од факторите на ризик за појава на воспалителни состојби. Мастите во телото создаваат супстанции кои предизвикуваат воспалителни процеси, исто како што создаваат храна со многу шеќер, сол и адитиви.

– И покрај фактот дека промената во исхраната не може целосно да ја елиминира болката што го придружува ревматоидниот артритис, одредена храна може да ги ублажи – вели проф. Д-р Лора Сандон од Универзитетот во Тексас.

Според неа, луѓето кои страдаат од ревматоиден артритис треба да ја вклучат следната храна во нивната исхрана:

1. Маслиново масло
Ова масло има антиинфламаторно дејство. Истражувачите откриле дека маслиновото масло содржи олеокантал, соединение кое ја потиснува болката исто како нестероидните антиинфламаторни лекови.
Препорачливо е да се става маслиново масло врз салати и месо.

2. Витамин Ц.
Агруми како црвен грејпфрут, портокал, мандарина, лимон и вар се богати со витамин Ц, компонента неопходна за синтеза на колаген. Исто така, агрумите се добар извор на антиоксиданти кои се борат против воспалителните процеси во организмот.
Започнете го денот со свежо исцеден црвен грејпфрут или сок од портокал – зглобовите ќе ви бидат благодарни за тоа.

3. Бобинки
Јагоди, малини, капини, боровинки, рибизли содржат антиоксидантни соединенија кои се борат против воспаленијата во организмот. Чаша бобинки на ден може да помогне во ублажување на болката предизвикана од ревматоиден артритис.

4. Моркови
Направете салата од свеж морков и додадете малку маслиново масло во неа – оваа комбинација е одлична за здравјето на зглобовите.
Ако сте вегетаријанец и сакате да јадете суров зеленчук, додадете малку тиквички во салатата за да го намалите отокот околу зглобовите.

5. Овес
Овесната каша е одлична за добро варење, одржување на оптимално ниво на шеќер во крвта и ублажување на болката во зглобовите.
Комбинирајте ги со бобинки и малку јогурт – тоа ќе биде одличен појадок што ги ублажува воспалителните состојби.

6. Ѓумбир
Овој врел корен содржи соединенија кои ги има и во лекови против болки. Изрендајте парче ѓумбир и додајте го во салата или направете чај.
Бидете внимателни само ако користите лекови за разредување на крв – тогаш треба да користите ѓумбир само во договор со вашиот лекар.

7. Ананас
Ова овошје е богато со витамин Ц и бромелаин, кои ја намалуваат болката и отокот поврзани со ревматоиден артритис и остеоартритис. Исецкајте го ананасот и изедете го за ужинка.

8. Куркума
Извонреден природен лек за ублажување на болката се крие во зачинот што е неизбежен во повеќето јадења подготвени во Индија. Бидејќи има неутрален вкус, можете да го додадете во супи и чорби, но и во салати и каши.

9. Зелен чај
Покрај топењето на вишокот тежина, зелениот чај може да ја ублажи болката предизвикана од ревматоиден артритис. Содржи соединение катехин кој го олеснува воспалителниот процес.

10. Сок од цреша
Газираните пијалоци ја интензивираат болката што ја придружува ревматоидниот артритис. Од друга страна, сокот од цреша може да ги олесни. Една чаша сок на ден ќе ги задоволи вашите зглобови и ќе го елиминира отокот.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts