vesti24.mk
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Селмани: Али Ахмети ја почна кампањата против референдумот

ECA

Али Ахмети ја започна кампањата против референдумот за името со изјавата дека нема сила што ќе го попречи договорот со Грција, напиша претседателот на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани.

Оваа неодговорна изјава на Ахмети, пишува Селмани, може да ги одврати Македонците да го поддржат референдумот.

„Со тоа Ахмети се оглушува на сугестиите на еден важен западен дипломат во Скопје, ДУИ да затне муцка затоа што со нивните несмасни изјави може да ги иритираат уште повеќе противниците на договорот во македонскиот камп. Разбирам зошто Ахмети го минира референдумот затоа што е свесен дека ако тој успее, Македонија влегува во НАТО и започнува преговори за членство со ЕУ. Демократизацијата и европеизацијата на Македонија го ограничува маневарскиот простор на измамници политичари произлезени од марксистички и ленинистички идеолошки кружоци во нивните напори да преживеат политички продавајќи магла на Албанците“, напиша Селмани на Фејсбук.

извор:точка.ком.мк

Loading…
Loading...

Related posts