vesti24.mk
ЗАБАВА

ФОТО: Крвава волчја Супермесечина

ECA

Вљубениците во астрономијата и необичните небесни спектакли синоќа уживаа во ретката и фасцинантна крвава волчја Супермесечина.

Овој небесен спектакл беше видлив од Северна и Јужна Америка, како и од делови на Западна Европа, а во Британија тешките облаци ја попречија глетката.

При овој вселенски феномен, Месечината свети со црвеникав сјај и делува посветла и поблиску до Земјата од вообичаено.

Следното целосно помрачување на Месечината ќе се случи на 26 мај, 2021 година.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts