vesti24.mk
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Јувентус осми пат по ред шампион на Италија

ECA

Осма сезона по ред, екипата на Јувентус го освои Скудетото и ја продолжи доминацијата во италијанскиот фудбал во последнава деценија.

Печат на новата шампионска титула Јувентус стави вечерва со триумфот над Фиорентина во 33.коло на Серија А по кое торинскиот клуб има недостижна предност пред втроропласираниот Наполи.

Вкупно, Јувентус има 35 шампионски трофеи (со исклучок на два во сезоните 2004/05 и 2005/06, кои „Старата дама“ ги изгуби по скандалот со корупција).

Резултати на натпреварите од 33.коло во Италијанското фудбалско првенство:

Парма – Милан 1:1
Болоња – Сампдорија 3:0
Каљари – Фросиноне 1:0
Емполи – Спал 2:4
Џенова – Торино 0:1
Лацио – Киево 1:2
Удинезе – Сасуоло 1:1
Јувентус – Фиорентина 2:1.

Вечерва играат Интер – Рома, а в понеделник колото ќе го комплетираат Наполи и Аталанта.

Табела: Јувентус 87 бода, Наполи 67, Интер 61, Милан 56, Рома 55.

извор:курир.мк

Loading...

Related posts