vesti24.mk

Author : admin

ЗАБАВА

Ако имате висок притисок, не ја прескокнувајте попладневната дремка – еве зошто е важно тоа

admin
Спиењето попладне е поврзано со намалување на крвниот притисок и намалување на ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести, покажуваат податоците презентирани на една...
ВЕСТИ

АКТИВНИ 9 ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: Критично во Старо Нагоричане и Пехчево, Ангелов вели ќе ги контролираат

admin
Девет пожари во моментоов е активни во земјава, а најсериозна е состојбата околу селото Дренак кое се наоѓа во општина Старо Нагоричане. Директорот на Центарот...
ЗАБАВА

Бункер од Втората светска војна во Англија се пренаменува во викендица

admin
Бетонски бункер изграден 1941 година на рид во Округот Дорсет, јужна Англија, ќе добие нова функција – викендичка на море. Бункерот е изграден во Втората...
ЗАБАВА

Знаете дека цигарите и кафето се штетни за забите, но дознајте зошто треба да внимавате и со водата

admin
Неквалитетната вода е една од причините за пожолтувањето на забите, покрај вообичаените и општо познати – цигари, кафе и чај, сметаат руски стоматолози и диетолози....
ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ поднесува кривични за власта поради пожарот во Кочани: Дозволија да бидат загрозени животите и имотите на граѓаните со ненавремената реакција

admin
ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави до власта поради непостапување навремено за спречување на пожарот во Кочани. -Тоа што пред два дена се случуваше во Кочани...
ЗАБАВА

Денеска е Св. Марија Магдалина, прва благовесница на Христовото воскресение

admin
Денеска се празнува Св. Марија Магдалина – Блажена Марија, прва благовесница на Христовото воскресение. Бидејќи според заслугите во одбраната на христијанството е рамна на апостолите...
ЗАБАВА ХОРОСКОП

Бикот не е за паралелни врски, Стрелецот да не се меша во туѓи одлуки

admin
ОВЕН Денот не е поволен за работа. Пробајте да избегнете важни обврски сега и занимавајте се само со рутински работи. Ќе имате интересна средба со личноста...
ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА

По „пеколот“ доаѓаат дожд, грмежи и силен ветер- еве од кога

admin
До четврток продолжува периодот на стабилно и многу топло време и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Особено топло се очекува...
ВЕСТИ

Започна најавениот бојкот на машиновозачите од Железници

admin
Заради неисплатен втор дел од платата за месец јуни, машинскиот персонал во „Железници на Република Северна Македонија„ (ЖРСМ), од денеска во 16 часот стапи во...
ЗАБАВА

Утре се слави Света Марија Магдалина

admin
Света Марија Магдалина Мироносица рамноапостолна. Родум од местото Магдала крај Генисаретското Езеро, од племето Исахарово. Претходно мачена од седум зли дуохви, од кои ја ослободи...
ВЕСТИ

ЗЕМЈОТРЕС: Повторно ја стресе Македонија- еве каде беше епицентарот

admin
Земјотрес со интензитет од 2,6 степени според Рихтеровата скала е регистиран попладнево во 17:10 минути со епицентар во реонот на Струмица. Како што соопшти Сеизмолошката...