vesti24.mk

Author : Ferad Aruc

БИЗНИС СВЕТ

Германија: Се бара закон за доселување поради хроничниот недостиг на работна сила

Ferad Aruc
На Германија ѝ се заканува огромен недостиг од стручна работна сила, опоменува шефот на германската агенција за работа Детлеф Шеле. Тој бара закон за доселување...
ВЕСТИ

Села излегува од Владата, замениците министри од Алијансата си поднесоа оставки

Ferad Aruc
Замениците министри од редовите на Алијанса на Албанците си поднесоа оставки. Заменик министерот за надворешни работи, Арта Точи и заменик министерот за транспорт и врски,...
МАКЕДОНИЈА

Град Скопје: Од утре јавниот превоз е бесплатен

Ferad Aruc
– Во согласност со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, а во насока на намалување на загадувањето на воздухот со кое сме особено соочени во...
МАКЕДОНИЈА

Ако низ двор ви минуваат кабли од телефон или струја – побарајте надомест

Ferad Aruc
Граѓаните и инвеститорите отсега ќе можат од дома да проверат дали низ нивна или друга локација за која се заинтересирани поминува инфраструктурен објект преку геопорталот...
БАЛКАН БИЗНИС

ФРАЊО БОБИНАЦ: НЕ Е ВАЖНО ОД КАДЕ ДОАЃА ВАШАТА КОМПАНИЈА, ВАЖНО Е ДА ИЗГРАДИТЕ БРЕНД ЗА СВЕТСКИОТ ПАЗАР!

Ferad Aruc
Фрањо Бобинац претседател на Управата на Горење Фрањо Бобинац,  еден од најпознатите, најискусни и најплатени  менаџери во Словенија, повеќе од 30 години му е верен...
ЗДРАВЈЕ

Лекарите му прогнозирале неколку недели живот, но тој оздравел благодарение на ваквата исхрана (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Иако поради ракот од кој боледувал докторите му прогнозирале само неколку недели живот, тој е здрав веќе со години по мрачната дијагноза. Роб Мубери успеал...
МАКЕДОНИЈА

Картата на Македонија во Атласот на англискиот картограф Роберт Вилкинсон од 1797 година (ФОТО)

Ferad Aruc
Роберт Вилкинсон е картограф и издавач на атласи од Англија и живеел од 1768 до 1825 година. Најголем број од неговите карти биле издадени од...
ЖИВОТ

Прерано роденото бебе ја држи мајчината рака и се бори за живот: Една година подоцна се случува чудо (ВИДЕО)

Ferad Aruc
345 денови. Толку чекале родителите на малиот Тревор и се надевале дека конечно тој ќе го искуси животот надвор од болничките ѕидови. Бебето било родено...
ЖИВОТ

Скапоцена насмевка: Реакцијата на бебе кое за првпат јасно ги гледа родителите со очила (ВИДЕО)

Ferad Aruc
Невозможно е да не се насмеете на ова видео кое навистина ќе ви го стопли срцето. За среќа медицината денес е многу напредна и решава...
ЉУБОВ И СЕКС

Професорка по англиски во жешка акција со свој ученик (15), нејзиниот сопруг ги фатил на дело

Ferad Aruc
Професроката по англиски Андреа Никол Б. (29) била фатена во петокот, откако цела година имала с**с со малолетен ученик (15). Таа предавала англсики во христијанска...
Uncategorized

Половина од жителите на Германија сметаат дека Ангела Меркел треба да се повлече од власта

Ferad Aruc
Речиси половина Германци сметаат дека канцеларката Ангела Меркел треба да се повлече од власта пред следните редовни парламентарни избори во 2021 година, покажуваат резултатите од...