БАЛКАН ВЕСТИ

Еве колку пари ви требаат за храна и сместување во Грција, Храватска, Црна Гора и Бугарија

ECA

ЦРНА ГОРА

Следна дестинација во која нашите туристи одат во “сопствена режија” е црногорскиот брег. Најпопуларна е Будва, каде сместување може да се најде за 8 евра на вечер, како што тоа е најевтиното сместување во Херцег Нови. Во Петровац соби може да се најдат за 9, додека најевтиниот сместување во сутоморе е 6 € за една ноќ. Во Чање може да изнајмите куќа од 60 квадратни метри, но за 20 евра на ден.

Чадори за сонце зависи од локацијата, така што на Рафајловиќ  чини 1,5 €, додека во Будва, чадор е повеќе од 5 € на почетокот на сезоната, до 10 евра во шпиц.

И ВО барови, цените се слични на нашита – најниска цена на пиво е 1,5 евра, додека сокови околу 1,70. Цените се движат ЗА сладолед 0,70-2 евра.

Ако дојдеТЕ до Црна Гора со воз или авион, можете да изнајмите автомобил за 20 евра на ден.  такси Е 1 € старт и по километар 80 центи. Но внимавајте таксистите знаат да наплатат и тродуло ако видат дека сте странец.

ХРВАТСКА

Сместување во зависност од локацијата, цените се движат од 25 евра по кревет во стан. стан со Три спални во Хвар може да се најде за 35 евра на ден.

Иако сместување е во евра, се останато се плаќа во куни.

За храна, рестораните се скапи за просечниот џеб, додека цените во кафичите се речиси како нашите. Најевтиниот сладолед чини 3 куни, додека најскапиот повеќе од 10 куни.

Ако одлучите да изнајмите автомобил, ние Ви препорачуваме да го изнајмите за неколку дена. Од осум дена за изнајмување чини околу 300 евра, а еден ден истиот автомобил чини 50 евра.

ГРЦИЈА

Најпопуларната туристичка дестинации меѓу Македонците со години е Грција. Причина е ниските цени на сместување и блискоста.

На пример, без агенција, соба може да се изнајми за 7 евра по ноќ. Плус е и удобноста на плажа, чадори и лежалки на грчкиот брег обично не се изнајмуваат одделно, доволно да нарачате пијалак и  за да се добие право на чадор и лежалка која ја користите во текот на денот. Пијалоците ќе ги платите (кафе, сок, пиво) околу 3  евра. Ако ви е скапо на почетокот на летото може да се купи лежалка која чини 12,5 € и чадор за 5 евра. Душек за вода, во зависност од моделот, е 3-12 евра.

Што се однесува до храната, кога ќе пристигнете во одморалиштето, прво посетете ги околните продавници и пазари внимателно, бидејќи се случува на некои прозиводи цената да се разликува и за 30 проценти. Пецива и млечни производи се поскапи отколку кај нас.

Поголемиот дел од храната најдобро е да го купите во големи хипермаркети, кои се наоѓаат во речиси секое познато одморалиште. Леб ќе чини 1 евро, € 1,5 литар млеко, пакет од 6 јајца околу 1, 2 евра, кашкавал околу килограм  може да се најде за 10 евра, исто и шунка.

Ако јадете на “улица”, треба да знаете дека служат гиро порции по цена од  5-10 евра, додека познатите гиро пити и суфлаки се 1,8-2,5 евра. А парче пица чини околу 2 евра.

Цените во баровите се прилично конзистентни. Сокови се околу 2 евра, 2,5 пиво, и коктелите се движат од 5 до 12 евра. Ако Никако не нарачувајте  “турско кафе” затоа што Грците се многу навредени од тоа затоа што како и за се друго тие ова го викаат “Grik кофи”, во кафичите е околу 1,8 евра.

Ако дојдете до Грција со автобус или друг транспорт, можете да изнајмите автомобил за 30 евра на ден. Велосипеди за  5-10 евра, додека скутер се плаќа 20 евра.

БУГАРИЈА

Друга дестинација на која нашите туристи одат без агенција. десетдневно сместување во Сончев Брег може да се најде за 70 евра.

За Бугарија типична е ниската цена на храна и пијалаците во продавниците, како и во кафулиња и ресторани.

Па  пиво во баровите можат да се пие за 1 лев, како и кафе. Четиричлено семејство може да се јаде ручек во ресторан, но за 20 лева. А парче пица на плажа е 4-7 лева, додека познатиот бугарски ќебап чини 3 лева.

Loading...

Related posts