ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ГРУЕВСКИ: Села нема ни ронка храброст да излезе од Владата, тоа му е само за да се испере пред гласачите

ECA

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се осврна и состојбата во Струга, каде се случи вистинска еколошка катастрофа, каде проблемот според зборовите на Груевски 40 дена не можеа еден пожар да изгасат, и Македонците и Албанците од тој град, наместо живот добија можност да се затрујат. Проблемот не можеа да го решат ни СДСМ, ни Села и Мерко заедно, кажа Груевски.

-Но, важно е дека Села ќе размислел дали во влада ќе остане ако не се донесел законот за јазиците. И треба ние во несвест да паднеме, демек Села ќе напуштел влада. Тоа што пола Струга е загушена во чад, тоа не е важно, важно е драма што прават. Јас се кладам дека Села нема ни ронка храброст да излезе од владата.Се кладам јавно.Туку треба само пред гласачите да се испере зошто закон за јазици нема да има до локалните избори, а тој сеуште е во влада. Во влада е зошто му е така удобно, и заборави на потребите на албанците, на реалните потреби на албанците, изјави Груевски, изјави Груевски.

Груевски кажа дека сега ќе гледаме како ќе се убедуваат, уверуваат, па драма малку, и на крај ќе излезе Села и ќе каже ме увери Заев дека наскоро или по изборите ќе се донесе законот.И како што вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ тогаш затоа ќе треба Албанците да гласаат за нивната коалиција. Со исто ветување, две избори да превеслаат.

извор:инфомакс

Loading...

Related posts