• Home
  • ТЕХНОЛОГИЈА

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

Uncategorized АВТОМОБИЛИ ВЕСТИ

Започна производството на луксузното купе на БМВ

admin
Баварски БМВ започна со сериоското производство на новата „Серија 8“ во фабриката Динголфинг во Германија. БМВ „Серија 8“ купето ја имаше светската премиера кон средината
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Веднаш проверете го вашиот Фејсбук профил, направена е грешка на социјалната мрежа

admin
Фејсбук објави дека пронашол нов „баг“ во својот систем. Тој бил активен помеѓу 29-ти мај и 5-ти јуни оваа година, што резултирал со деблокирање на
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Проверете ја листата: Фејсбук по грешка деблокирал пријатели кои веќе сте ги блокирале

admin
Фејсбук објави дека пронашол нов „баг“ во својот систем. Тој бил активен помеѓу 29-ти мај и 5-ти јуни оваа година, што резултирал со деблокирање на
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

ВАЖНО: Гугл потврди дека вашите мејлови може да биде читани од трети лица

admin
Компанијата Гугл потврди дека вашите приватни мејлови кои се прати кон и од корисници на Gmail некогаш може да бидат читани од трети лица програмери
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Тесла“ произведе 5.000 возила „Модел 3“ во една недела и покрај големиот број откази

admin
Автокомпанијата „Тесла“ го зголемила производството на моделот 3 на 5.000 возила неделно, што претставува рекорд за проблематичната фабрика во близината на Сан Франциско. Основачот на „Тесла“, Илон
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Зголемен бројот на корисници на интернет, стагнација на Фејсбук

admin
Во Македонија интернет користат 1.583.315 лица или 75,9 отсто од населението, а милион (48 проценти) се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот
Uncategorized ТЕХНОЛОГИЈА

Закерберг пред шест години го купи Инстаграм за една милијарда долари: Што мислите колку вреди денес?

admin
Првиот човек на Фејсбук, Марк Закерберг пред шест години одлучи да го купи Инстаграм и за тоа плати една милијарда долари. Превземањето на компанијата која
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук ни ги отвора очите на сликите кај што сме случајно замижани

admin
Фејсбук објави извештаи во кои, меѓу другото, се открива и дека преку сопствена вештачка интелигенција може да менува слики, на кои изгледаме „заспано”, односно во моментот
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Збогум за забраните на Инстаграм: Пристигна нова социјална мрежа која нема цензура и дозволува голотија

admin
Инстаграм има многу строги правила кога станува збор за објавувањето,а токму тоа го искористиле авторите на социјалната мрежа со адреса Buttrcup.com. Buttrcup е социјална мрежа
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Новата опција на Инстаграм ги подели корисниците: Некои се радуваат, некои се нервираат

admin
Инстаграм потврди дека корисниците повеќе нема да може да видат ако некој направи „screenshot“ од нивната стори објава. Претходно оваа година, Инстаграм предизвика паника меѓу