Знаете ли зошто авионите се бели?

Според информациите од Меѓународната асоцијација за авио транспорт, во текот на минатата година се извршени 3.77 милијарди летови. Оваа бројка покажува дека бројот на летови...

WhatsApp не издржа – падна на новогодишната ноќ

Популарниот сервис за праќање пораки WhatsApp, чиј сопственик е е компанијата Facebook, во последниот ден од старата година имаше едночасовен прекин на работата. „Корисниците на...

Сноуден претстави апликација за мобилни телефони, со која се шпионираат шпионите

Поранешниот соработник на Агенцијата за национална безбедност на САД Едвард Сноуден, кој во 2013 година ја откри американската програма за шпионажа, објавувајќи тајни документи,...

Дваесет и пет години од првата испратена СМС порака

„Среќен Божик“ е првата СМС порака која е испратена на 3 декември 1992 година, а не е напишана на мобилен телефон, туку на компјутер....

Најавен е новиот Голф: Поатрактивен од било кога…

Поатрактивен и подинамичен од било кога досега - Фолксваген со новата генерација на Голф ќе се обиде повторно да ја прегази конкуренцијата. Од германскиот производител...

Новиот Volvo V40 пристигнува најдоцна во 2020-та година

Втората генерација на шведскиот „компакт“ ќе понуди бројни новитети од кои најмногу се истакнува опцијата купувачите да изберат помеѓу различен пакет на батерии. Од Волво пристигна потврда...

Фејсбук во војна со лажните вести: Корисниците ќе бидат предупредени и пред да ја...

Фејсбук наскоро ќе го промени начинот на идентификација на лажните вести. Сите корисници ќе бидат предупредени дури и пред да ја отворат статијата со...

Кој уред беше најпродаван на Амазон за време на Божиќните празници?

Од Амазон се пофалија дека за време на Божиќната шопинг-треска продале десетина милиони уреди кои што го поддржуваат гласовниот асистент "Alexa", а најпродаван бил нивниот уред наречен "Echo...

Поради популарна апликација полицијата се реши на радикален потег: Ќе ги блокира улиците!

Апликацијата "Waze" на возачите им помага да пронајдат алтернативни патишта со цел да го избегнат сообраќајниот метеж, но поради тоа сега се појавува нов...

Apple упати извинување поради успорување на постарите модели на iPhone

Во извинувањето до своите корисници се наведува дека не направиле ништо намерно, ниту во иднина ќе направат нешто намерно, со цел да го скратат...

Hyperloop One постави нов рекорд за брзина!

https://www.facebook.com/futurism/videos/909943949184805/

ВИДЕО: Производство на електрични мотори – БМВ

https://www.facebook.com/FikirAdamii/videos/940569742762100/

(ВИДЕО)Што ќе се случи со автомобилот ако го наполните резервоарот со Coca-Cola?

Веројатно повеќето од вас никогаш не помислиле да го наполнат автомобилот со Coca-Cola. Но, поскапувањето на горивата доведе до чудни експериментални начини на кои...

НАЈНОВИ