• Home
  • ТЕХНОЛОГИЈА

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

Uncategorized АВТОМОБИЛИ ТЕХНОЛОГИЈА

Фолксваген ќе плати вртоглава сума за аферата „Дизелгејт“

admin
Фолксваген е казнет со една милијарда евра поради познатата измама во врска со емисијата на штетни гасови кои што ги испуштаат автомобилите на оваа групација.
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

ВатсАп падна: Апликацијата не фукнционира во повеќе делови од светот (ФОТО)

admin
Апликацијата за комуникација ВатсАп не функционира во некои делови од светот, јавуваат корисници од повеќе држави во Европа, Јужна Африка и југоисточниот дел на Азија.
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Маск отпушта 9 отсто од вработените, што ќе биде со Модел 3?

admin
Извршниот директор на компанијата Тесла, Елон Маск најави дека компанијата ќе отпушти девет отсто од работниците. Маск рече дека потегот да се намали бројот на
Uncategorized АВТОМОБИЛИ ТЕХНОЛОГИЈА

Хјундаи го претстави концептот на „новиот и голем“ SUV модел “HDC 2 Grandmaster”

admin
Корејскиот производител на Саемот за автомобили во Бусан го претстави концептот наречен “HDC 2 Grandmaster” како најава за идниот голем SUV модел на Хјундаи. Хјундаи
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

По 20 години се гаси еден од најпознатите „месинџери“

admin
По 20 години постоење Јаху месинџер ќе биде изгасен на 17 јули, потврдуваат од Јаху компанијата. Компанијата не објаснила зошто го гаси „месинџерот“, но во
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Технички проблем на Фејсбук- загрозени милиони корисници

admin
Фејсбук соопшти дека личните пораки на 14 милиони корисници по грешка биле изнесени пред пошироката јавност четири дена, во периодот од 18 до 27 мај.
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

„Њујорк тајмс“: Нов скандал со Фејсбук, давале информации на производители на телефони

admin
Американскиот весник Њујорк тајмс тврди дека Фејсбук постигнал договор за поделба на податоци со најмалку 60 компании кои се занимават со производство на телефони и
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Цел живот погрешно го полниме телефонот: Послушајте ги овие совети и батеријата ќе ви трае подолго!

admin
Доколку сакате батеријата на вашиот смартфон уред да остане во добра состојба, морате да водите сметка на неколку работи. Истражувањата покажаа дека полнењето на батеријата
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Факти за вас и вашиот телефон кои ќе ве натераат да размислите

admin
Тој е вашиот најдобар пријател. Секогаш е тука за вас, барем додека батеријата не се потроши. Дали сте знаеле дека просечната личност го отклучува мобилниот
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Поради големиот број критики, Фејсбук ја укинува оваа опција

admin
Во текот на наредната недела „Фејсбук“ ќе ја тргне опцијата „тековни вести“ (trending news) што се наоѓаше на десната страна на десктоп-верзијата на оваа популарна
Uncategorized ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone наскоро ќе можат да ги отклучуваат своите домови и автомобили со помош на паметниот телефон

admin
Технолошкиот гигант Apple има намера да воведе нова функција која ќе им овозможи на корисниците на iPhone да ја отклучуваат својата врата од домот или
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Знаете ли што прави малата црна точка на вашиот телефон?

admin
92% од луѓето кои го користат новиот телефон, немаат поим каква е функцијата на малото црно дупче меѓу блицот и камерата на телефонот. Секогаш има