Category : БИЗНИС

Uncategorized БИЗНИС ВЕСТИ

НОВ ГОЛЕМ УСПЕХ НА ВЛАДАТА: Американска автомобилска компанија ќе отвори фабрика во Македонија, 500 нови работни места!

admin
Дирекцијата за Технолошки индустриски развојни зони потпиша Договор за долготраен закуп на градежно земјиште во ТИРЗ Скопје 2 со компанијата „AIM property“ што ќе гради
Uncategorized БИЗНИС ЉУБОВ И СЕКС

Сопругата на поранешната ѕвезда на Ливерпул развила сериозен бизнис: За 9,99 долари можете да ги гледате нејзините еротски претстави

admin
Алис Гудвин, сопругата на поранешната ѕвезда на Ливерпул, Џермејн Пенант, направила своја веб страница на која фановите плаќаат 9,99 долари месечно, за да добијат пристап
БИЗНИС

Кинески фирми ја измамиле цела ЕУ?

Ferad Aruc
Мондо – Белград ЕУ и италијанските власти истражуваат сомневања за голема даночна измама на кинески криминални групи кои увезуваат преку Пиреја, најголемото грчко пристаниште. –
БИЗНИС

За собирање малини во Финска плаќаат дури 200 евра на ден

Ferad Aruc
Во Финска собирач на малини за килограм собрани плодови заработува скоро 4 евра додека пак за истата работа во регионот не може да се заработи
БИЗНИС

Kилограм чини 100.000 евра, се гледа како бизнис на иднината

Ferad Aruc
Милош Богдановиќ од Србија собира и пчелин отров за кој фармацевтите богато плаќаат. Тој лечи различни болести, па дури и рак. Оваа лековита состојка чини
БИЗНИС

Факторингот многу малку искористен, скоро непознат за домашните компании и стопанството

Ferad Aruc
Компаниите во Македонија, посебно микро, малите и средните фирми, многу малку или воопшто не користат факторинг. На ниско ниво се и свеста, како и информираноста
БИЗНИС

Тие се Биткоин милионери: Вложиле малку пари, а денес живеат во невиден луксуз

Ferad Aruc
Биткоин грозницата го тресе целиот свет. Иако многумина мислат дека криптовалутите се една голема измама, факт е дека некои поединци убаво се збогатиле на тој
БИЗНИС

Најбогатата Македонка во Канада: Kaко Сузан Ницовски заработила милиони долари?

Ferad Aruc
Салатите освен што се здрави и вкусни за јадење, очигледно носат и добра заработувачка. Сузан Ницовски која потекнува од Македонија, а е родена и работа
БИЗНИС

Модерна инвестиција: Чанта што чини колку куќа во Англија

Ferad Aruc
Колку чини една дизајнерска чанта? Сто долари? 500? Можеби 1.000? А што ќе кажете за над 380.000 долари (270.000 фунти) за една чанта и тоа
БИЗНИС ЕКОНОМИЈА

Ќе вложите 15.000, а ќе заработите 30.000 евра за една година

Ferad Aruc
За производство во пластеници потребно е да се вложат 15.000 евра, а ако родот биде богат, и нема штети, во првата година може да се
БИЗНИС

Благодарение на криптовалутата: Американскиот рапер 50 Cent случајно стана биткоин милионер

Ferad Aruc
Познатиот рапер 50 Cent, благодарение на популарната криптовалута – биткоин, заработи дури 7 милиони долари. Тој пред неколку години, додека повеќето не ни знаеја што
БИЗНИС ЕКОНОМИЈА

Системот потфрла: Најбогатите 1% имаат 82% од светското богатство

Ferad Aruc
Јазот меѓу супербогатите и остатокот од светот се продлабочил во 2017 година кога продолжил трендот на акумулирање на светското богатство во рацете на едно многу