Category : БИЗНИС

БИЗНИС

Орце Камчев влезе во сопствеништвото на „Мериот“

Ferad Aruc
Орка Холдинг“ на бизнисменот Орце Камчев од декември е сопственик на речиси третина од компанијата „Дивелоп груп“, која меѓу другото управува и со луксузниот хотел
БИЗНИС ЕКОНОМИЈА

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Ferad Aruc
Акциите на компанијата Apple кон крајот на 2017 година, соборија нови рекорди и достигнаа цена од 177 долари, а аналитичарите сметаат дека веќе во јануари
БИЗНИС СВЕТ

Италија ги укинува монетите од еден и два цента

Ferad Aruc
Италија од денеска престанува да ги користи монетите од еден и два цента, според одлука на парламентарната Комисија за буџетски прашања. Отстранувањето на ситните монети
БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

Во новата 2018 доаѓа бран поскапувања – првиот ќе го почувствуваме веќе од првиот ден

Ferad Aruc
Нов бран поскапувања во 2018. Ќе поскапи речиси се. Зголемената цена на Нафтата ќе донесе зголемени цени на лебот, млекото, јајцата, автобуските карти за градскиот
БИЗНИС

Подгответе ситни пари: На влез во Грција има нов трошок

Ferad Aruc
Пред повеќе од два месеци веднаш на самиот влез во соседна Грција патниците кои влегуваат од Македонија се соочуваат со нов трошок. На автопатот од
БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

Казни до 200 евра за граѓаните кои нема да поднесат годишна даночна пријава

Ferad Aruc
Управата за јавни приходи вчера објави јавна покана за поднесување на Годишна даночна пријава (образец “ПДД-ГДП”) за утврдување на персоналниот данок на доход за 2017 година. Годишна
БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

Најава за повисоки цени за дизелот, водата, цигарите – што не чека во 2018!

Ferad Aruc
По најавите дека од 2018 година ќе се зголеми цената на дизелот, водата, цигарите, транспортот … економскиот тим од Владата со смирувачки тонови во јавноста
БИЗНИС

Ова ќе бидат петте најбарани професии во иднина

Ferad Aruc
Професори Според истражување на глобалниот институт Мекинси, до 2030 година професиите кои вклучуваат човечка интеракција, како професори, ќе забележат поголема побарувачка, додека работата која бара
БИЗНИС МАКЕДОНИЈА

Акцизата го поскапе дизелот, од понеделник зголемување на цената за …

Ferad Aruc
По последното зголемување на цената на дизелот оваа недела на 25 декември, од 1 јануари таа се зголемува за 3,5 денари поради воведувањето на повисоката