Category : БИЗНИС

БИЗНИС СВЕТ

Германија: Се бара закон за доселување поради хроничниот недостиг на работна сила

Ferad Aruc
На Германија ѝ се заканува огромен недостиг од стручна работна сила, опоменува шефот на германската агенција за работа Детлеф Шеле. Тој бара закон за доселување
БАЛКАН БИЗНИС

ФРАЊО БОБИНАЦ: НЕ Е ВАЖНО ОД КАДЕ ДОАЃА ВАШАТА КОМПАНИЈА, ВАЖНО Е ДА ИЗГРАДИТЕ БРЕНД ЗА СВЕТСКИОТ ПАЗАР!

Ferad Aruc
Фрањо Бобинац претседател на Управата на Горење Фрањо Бобинац,  еден од најпознатите, најискусни и најплатени  менаџери во Словенија, повеќе од 30 години му е верен
БИЗНИС ВЕСТИ

Чевларската индустрија не може да исплаќа 12.000 денари минимална плата, бара намалување на придонесите

admin
Да се намалат придонесите за да може да се исплаќа минимална плата од 12.000 денари и одреден период да останат фиксни придонесите за плата до
БИЗНИС ВЕСТИ

Супер изненадување од Телеком за сите корисници

admin
100.000 корисници на фиксната телефонија од Македонски Телеком од идната недела ќе добијат побрз интернет до 100 мегабити во секунда. Новина е и воведување на
БИЗНИС ВЕСТИ

Македонски телеком со зголемена нето добивка во првото полугодие

admin
Приходите од продажба на Македонски телеком АД-Скопје во првите шест месеци од годинава изнесуваат 4.967 милиони денари, што претставува намалување за 2,4 отсто во споредба
БИЗНИС

Шанса за работа: Во Чешка итно бараат 140.000 работници

admin
Чешката влада проценува дека на економијата и недостасуваат околу 140.000 работници кои претпријатијата се принудени да ги бараат во странство, најчесто преку посреднички агенции, пред