Category : ЕКОНОМИЈА

ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Завршена е битката околу Каспиското море која траеше 20 години

Ferad Aruc
Официјалните претставници на петте земји кои излегуваат на Каспиското море во неделата во Казахастан потпишаа договор на конвенција со која е дефиниран правниот статус на
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Заев: УЈП ќе ги гледа сметките оти најмала наплата на даноците има кај оние со најголеми приходи

Ferad Aruc
Увидот на Управата за јавни приходи (УЈП) во банкарските сметки на граѓаните ќе служи само за државата да си ги наплати даноците, смирува премиерот Зоран
БИЗНИС ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

10 ИНОВАЦИИ ШТО ЌЕ ЈА ПРОМЕНАТ ИДНИНАТА НА СВЕТСКАТА ЕКОНОМИЈА

Ferad Aruc
Трендови Погледнете ја листата  на иновации што го направи аналитичкиот оддел на Citibank, а кои што ќе го сменат начинот на кој што размислуваме за
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Горан Рафајловски: Секој што прима девизи на сметка од роднини од странство ќе биде „сомнителен“ за државата

Ferad Aruc
Консултантот Горан Рафајловски за Сител истакна дека со новите законски измени со кој Управата за јавни приходи ќе може кога сака да ги проверува банкарските
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

УЈП ПОЛЕСНО ЌЕ ВЛЕГУВААТ ВО БАНКАРСКИТЕ СМЕТКИ НА ГРАЃАНИТЕ

Ferad Aruc
Управата за јавни приходи ќе има автоматски електронски пристап до банкарските сметки на граѓаните со предложените измени на Законот за банки. Според директорката на УЈП
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Илон Маск со еден Твит предизвика хаос на берзата, акциите на Тесла скокнаа

Ferad Aruc
Милијардерот и генерален директор на „Тесла Моторс“, Илон Маск предизвика вистински хаос на берзата со само еден објавен Твит. „Размислувам да ја приватизирам Тесла за
БАЛКАН ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА

Највисоки плати во регионот има во Словенија, Македонија со најниски плати

Ferad Aruc
Истражување на турската новинска агенција Анадолија за движењето на платите во регионот покажа дека и натаму Македонија е на дното . Највисоки плати има во
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

ЛИСТА НА СТРУМИЧКИ КОМПАНИИ НА КОИ ИМ БЕА ДОДЕЛЕНИ ПАРИ ОД ДРЖАВАТА

Ferad Aruc
Владата им додели државна помош на 100 домашни претпријатија преку Агенцијата за странски инвестиции според Законот за финансиска поддршка на инвестиции. Меѓу нив има и
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Дали најбогатиот човек на светот уште еднаш потврди дека е шеф од пеколот?

Ferad Aruc
Кога Вики Шенон Ален (49) започнала да работи во складиштето на “Amazon” во Тексас, таа била воодушевена што пронашла работа во најбрзо растечката корпорација во
БАЛКАН ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Канадски фирми ги тресе златната треска на Бор

Ferad Aruc
Рудникот „Чукару пеки”, кој постои само на хартија во бизнис-плановите на компанијата „Невсун“, стана плен околу кој на берзите во Торонто и Њујорк се борат
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Apple стана првата компанија која достигнала вредност од 1 трилион долари

Ferad Aruc
Apple стана првата компанија во Америка која достигна капитал од еден трилион долари на пазарот, победувајќи ги Мајкрософт, како и помладите ривали на пазарот на
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Германија бара работници: Најмногу слободни места има за овие професии

Ferad Aruc
Побарувачката на компаниите за нови работници во Германија достигна рекордно ниво овој месец, а најголема побарувачка е забележана во секторот на информациско-комуникациските технологии, се наведува
Uncategorized БАЛКАН ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Објавена листа на европски земји со најпродуктивни работници: Како е рангирана Македонија на оваа листа?

admin
Реформите на пазарот на трудот се приоритети во земјите од Западниот Балкан. Според статистичките податоци, овие земји заостануваат во споредба со просекот на Европската Унија.