И ВУЧИЌ ГИ ПЛАШИ ГРАЃАНИТЕ НА СРБИЈА СО СТРАНСКИ СЛУЖБИ ОД МАКЕДОНИЈА

Дневните весници за вторник 22 август во Република Србија излегоа со насловни страни на кои се најавуваат текстови дека Србија ја нападнале странски служби...

Вонредна состојба во едно е најголемите туристички места во Грција

Грчките власти прогласија вонредна состојба на островот Закинтос, каде што четири дена беснеат пожари. Противпожарната служба соопшти дека гори на 12 локации, но дека куќите...

Се враќале од море, па излетале од пат: Татко заспал зад воланот, двајца загинати

Во страшна сообраќајна несреќа која се случила кај Сјеница, Србија, загинале Едина Ш. (33) и нејзината петгодишна ќерка До несреќата дошло околу седум часот наутро...

Застрашувачки снимки од невремето во Хрватска (ВИДЕО/ФОТО)

Огромниот облак, што се  разви над северниот дел на Италија, денеска пристигна до Истра, а во Пула силниот ветар корнеше стебла, објави сајтот Истрамет. Ровињ...

Паника во Црна Гора – уловена ајкула подолга од 2 метри

Вчера на црногорското приморје била уловена ајкула. Овој редок ѕвер долг 2,2 метри е пронајден и убиен на островот Света недела, во Будва. Фотографијата е споделувана...

Невреме во БиХ, Хрватска и Словенија

Западните делови на Балканскиот Полуостров вчера беа зафатени од невреме проследено со пад на високите температури, пороен дожд, а на места и град. Во Сараево во...

Судијка осудена на затворска казна за примање мито

Судијката Азра Милетиќ од судот на Босна и Херцеговина е осудена на затворска казна од две и пол години . Таа на двајца осудени им...

Србија во црвена фаза, во Јагодина измерени 65 степени

Температурата денеска во неколку делови од земјата достигнала 40 Целзиусови степени, а тоа, според Хидрометеоролошкиот завод, е повеќе од доволно за да се прогласи...

Си ја продал ќерка си за 1.000 евра во Црна Гора

Полицијата во Подгорица поднела тужба и кривична пријава против 40-годишниот С.С. од Србија, поради сомнение дека направил кривично дело „вонбрачна заедница во обид со...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер

Земјотрес со јачина на ударот од 5,3 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Средоземно Море, крај брегот на грчкиот остров Крит, пренесе...

Две Македонки уапсени на Крит за продажба на гас за смеење

Две жени, државјанки на Македонија, изминатиов викенд се уапсени на Крит за нелегално продавање на гас за смеење, јави Си-Ен-Ен Грција. Полицијата на Крит кај...

Во Хрватска колони на патиштата до 27 километри

Смената на туристите предизвика големи колони на хрватските патишта кои достигнаа и до 27 километри на патниот правец од Поседарје кон Загреб.Застои и колони...

Дваесет и седум повредени во автобуска несреќа!

Дваесет и седум лице синоќа се повредени откако автобус се преврте во близина на српскиот град Ваљево, кај местото Ровни. Како што јавуваат српските медиуми,...

НАЈНОВИ