(ВИДЕО) КИЛИ: Сакам да го глумам Никола Груевски на филм

Популанриот актер Кирил Поп-Христов вели дека би сакал да има некоја филмска улога и да одигра лик кој е целосно спротивен на него. Вели...

Клима уреди во 1933 година!?

Изложбата на фотографии на Зоран Фатиќ, „Подгорица од крајот на XIX век, до осумдесеттите години на XX век“ предизвика бројни реакции на социјалните мрежи. Коментарите...

Овие се Велигденските закони кои треба да ги знаете

Последната недела пред почеток на големиот Велигденски пост се нарекува сиропусна недела. Таа е од подготвителен карактер и подразбира дека треба телесно и духовно...

Турски архиви докажуваат! Македонија никогаш не била ГРЧКА!

– Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки...

Обичаи и верувања за Бадник и Божиќ – вратете се што е позајмено и...

Бадник се прославува ден пред Божиќ и претставува последен и најстрог ден на Божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на...

Света Катарина крие една од најтрогателните приказни за блискоста и толеранцијата меѓу муслиманите и...

Иако во светот постојат многу различни религии, местото на кое е изграден манастирот е свето за најголемите три. Историјата на манастирот Света Катарина крие...

Денеска е голем празник, се слават овие свети маченици

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 октомври. Денеска е Св. свештеномаченик Кипријан и маченица Јустина. Овој Кипријан, што се слави денес како светител, претходно...

Денеска се слави светицата најслична на Христос

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 септември. Денеска е Преподобна Ефросинија. Црквата ги нарекува преподобни оние кои станаа толку слични на Христос пред се...

На „Питијада 2017“ ќе се сече џиновската пастрмајлија

На манифестацијата „Питијада 2017“ во Велес денеска ќе се сече џиновската пастрмајлија подготвена од велешките пекари. Според програмата, сечењето на пастрмајлијата долга речиси четири метри, требаше да биде...

(ВИДЕО) Наскоро започнува нова македонска серија „Фамилијата Марковски“

Покрај бројните турски серии на Канал 5 наскоро ќе започне нова македонска серија која го претставува современиот, социјален, политички македонски живот. Трилерот за серијата поледнете...

Фотографија од автобус на ЈСП за која сите зборуваат – секоја чест за возачот

Прекрасна сцена во автобус на ЈСп со број 24. Според фотографијата од Ѕидот на сообраќајниот срам, возачот на автобусот без никој да му каже,...

Внимание: Утре е Блажена Марија заштитничка на сите жени, а дома никако не правете...

Света Марија Магдалина црквата ја нарече уште рамноапостолна, бидејќи беше првата што го виде воскреснатиот Христос и проповедаше за тоа. Инаку, потекнуваше од градот...

(ВИДЕО) Пронајден нов доказ кој открива дека клучниот настан во Библијата НАВИСТИНА СЕ СЛУЧИЛ!

Се смета дека Ерусалим паднал околу 587 година пред новата ера. Археолозите кои го ископуваат градот Давид во Ерусалим, откриле дека пишувањето на Библијата е...

НАЈНОВИ