Category : КУЛТУРА

ВЕСТИ ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА КУЛТУРА

НАЈНОВА ВИКЕНД АНАЛИЗА НА ПОПОСКИ: МАЛКУ ОБЛАЦИ, МАЛКУ СОНЦЕ, МАЛКУ ДОЖД И ПОВЕЌЕ ТОПЛИНА! ДЕТАЛИ

Ferad Aruc
Силвија замина, сепак и покрај тоа што замина сепак атмосферата и натаму нема целосно да се стабилизира иако ќе има повеќе сончеви периоди а температурите
КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Со „Ничија земја“ на МНТ- Почнува „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

admin
Со претставата „Ничија земја“ на Македонскиот народен театар и со доделување на наградите за животно дело, вечер во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп
КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Почина македонскиот академик и поет Матеја Матевски

admin
Ноќеска во Скопје по кратко боледување почина академикот и поет Матеја Матевски, на 89- годишна возраст. Матеја Матевски е роден во Истанбул, 1929 година. Детството
КУЛТУРА МАКЕДОНИЈА

Концерт на џез-музичарот Феми Кути со Филхармонијата во Градскиот парк

admin
Македонската филхармонија вечер од 21 часот во Градскиот парк ќе одржи концерт со познатиот африкански џез-музичар Феми Кути, кој во Скопје доаѓа со неговиот бенд
ЗАБАВА КУЛТУРА

Природни убавини кои го одземаат здивот: Ова се 20 најубави места на светот, за некои сигурно немате слушнато (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

admin
Светот е преубав со работи кои го одземаат здивот и скриени убавини кои секој би сакал барем еднаш да ги види во животот. Секое од
ВЕСТИ КУЛТУРА

Турски архиви докажуваат! Македонија никогаш не била ГРЧКА!

admin
– Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки
КУЛТУРА

Обичаи и верувања за Бадник и Божиќ – вратете се што е позајмено и смирете се со тие што сте скарани

admin
Бадник се прославува ден пред Божиќ и претставува последен и најстрог ден на Божикниот пост, како и голема среќа, бидејќи претходи на денот на Исусовото
КУЛТУРА

Света Катарина крие една од најтрогателните приказни за блискоста и толеранцијата меѓу муслиманите и христијаните

admin
Иако во светот постојат многу различни религии, местото на кое е изграден манастирот е свето за најголемите три. Историјата на манастирот Света Катарина крие една
ВЕСТИ КУЛТУРА

Денеска е голем празник, се слават овие свети маченици

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 октомври. Денеска е Св. свештеномаченик Кипријан и маченица Јустина. Овој Кипријан, што се слави денес како светител,
ВЕСТИ КУЛТУРА

Денеска се слави светицата најслична на Христос

admin
Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 септември. Денеска е Преподобна Ефросинија. Црквата ги нарекува преподобни оние кои станаа толку слични на Христос пред