Category : КУЛТУРА

ВЕСТИ КУЛТУРА

ВО ГРАДСКИОТ ПАРК : Скопјани уживаа во хитовите на една од највлијателните музички групи „Пинк Флојд“ (ГАЛЕРИЈА)

admin
Вчеравечер во Градскиот парк се одржа традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга!“ во организација на Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар. Јубилејниот,
КУЛТУРА

На „Битола Шекспир фестивал“ вечер Драмскиот и куклен театар од Бугарија

hacci
На „Битола Шекспир фестивал“ синоќа беше прикажана претставата „Отело“ на Турскиот театар,  во режија на Дејан Пројковски. Улогите ги толкуваа Џенап Самет (Отело), Сузан Акбелге (Дездемона), Селпин Керим (Јаго), Осман
ВЕСТИ КУЛТУРА

Во Охрид пристигнаа полски туристи со првиот чартер-лет од Катовице

admin
„ТАВ Македонија“ утрово го пречека првиот чартер-лет од Полска на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу „ТАВ Аеродроми“ и
КУЛТУРА

(ГАЛЕРИЈА) Алаѓозовски: Ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство

hacci
Од увидот на поплавата во Музејот на Македонија: ужасна запуштеност на институцијата каде што се чува највредното наследство-напиша на својот фејсбук профил министерот за култура,