Category : МАКЕДОНИЈА

ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Расте просечната нето плата во Македонија – EВЕ КОЛКУ ПОРАСНА!

admin
Нето платата во април годинава забележа зголемување од 1,4 отсто и изнесуваше 22.672 денари, додека бруто платата имаше раст од 1,5 проценти и изнесуваше 33.296 денари. Како
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Македонија може да го изгуби Супер купот, Стадионот неподготвен иако се потрошија 2,4 милиони евра за дотерување

admin
Поради низа пропусти на претходната Влада, Македонија може да го изгуби Супер купот, односно да не се одигра мечот Реал Мадрит- Манчестер Јунајтед, бидејќи Стадионот „Телеком
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

СДСМ реагираше на обвинувањата од утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ денеска. Владејачката партија порачува дека завршило времето на криење на битните работи од граѓаните. „Заврши времето на изолација и на конфликти со демократскиот цивилизиран свет, во која ВМРО-ДПМНЕ ја држеше Македонија заробена цели 11 години. Дојде крајот на тајното преговарање и на држењето на јавноста и на граѓаните во информативен мрак во врска со односите што ги воспоставува нашата земја со соседните земји и со меѓународната заедница“, се вели во реакцијата на владејачката партија.

admin
Владејачката СДСМ се огласи со реакција на прес-конференција на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој го обвини СДСМ за наштетување на македонските национални интереси и праша на
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Заврши изолацијата на земјата и молчењето за разговорите

admin
СДСМ реагираше на обвинувањата од утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ денеска. Владејачката партија порачува дека завршило времето на криење на битните работи од граѓаните. „Заврши времето
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Зекири до Ѓорчев: Вие сте тие што сакаат војна, СДСМ нема да дозволи нарушување на унитарноста

admin
Пратеникот Мухамед Зекири од редовите на СДСМ во денешната дебата на Канал 5 му рече на Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ дека на 27 април кога
МАКЕДОНИЈА

Јанева: Нови обвинителни акти на СЈО следната недела

admin
Следната недела ќе бидат донесени обвинителни одлуки за дел од случаите на Специјалното обвинителство најави Катица Јанева од еднонеделната Школа на природно право во Охрид.
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Во Владата напладне ќе се одржи дебата за реформските приоритети

admin
Во свечената сала на Владата, денеска,  со почеток во 12 часот, ќе се одржи дебата за реформските приоритети. „Поаѓајќи од важноста на процесот на европска
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

ВМРО-ДПМНЕ: Заев трет ден не кажува што договорил во Софија

admin
„Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да ѝ каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Владата ќе им помогне на овоштарите и ќе ги стопира парите за невладините

admin
Владата на вчерашната осма седница донела две одлуки, за помош на производителите на праски кои протестираа против ниските цени на откупот, како и за укинување на одлуката
МАКЕДОНИЈА

Цвеќиња и цветни фигури во парковите и долж булеварите во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

hacci
Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ продолжуваат да ги уредуваат јавните површини со прекрасни цвеќиња и цветни фигури во парковите и долж булеварите во Скопје.