Category : СВЕТ

ВЕСТИ СВЕТ ЦРНА ХРОНИКА

Се појави снимка од девојчето кое беше убиено од очувот: Пеела дека тој е херој, а брутално настрада од неговата рака (ВИДЕО)

admin
Девојчето кое беше убиено од очувот пред два месеци е снимена како токму него го нарекува „херој“. Вознемиурвачка снимка се појави на интернет после откривањето
ВЕСТИ СВЕТ ЦРНА ХРОНИКА

Американката која ја турна својата пријателка од мост: Никој не верува дека ѝ е жал

Ferad Aruc
Обвинителството во американската држава Вашингтон разгледува дали ќе покрене постапка против 18-годишната Тејлор Смит бидејќи ја турнала две години помладата пријателка Џордан Холгерсон од мост.
ВЕСТИ СВЕТ

Побегнала во Германија од Џихадист, па го сретнала во Штутгарт: Поради неговите страшни зборови се одлучила на драстичен чекор

Ferad Aruc
Тинејџерка од племето Јазиди, која барала азил во Германија, бидејќи ја прогонувале џихадистите на ИСИС, одлучила да се врати назад во Ирак кога во Штутгарт
БАЛКАН ВЕСТИ СВЕТ

Вучиќ: Србија има три цели на Косово

Ferad Aruc
Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека главните цели на Белград на Косово се зачувување на мирот и стабилноста, заштитата на државните интереси и осигурувањата на
ВЕСТИ СВЕТ

Почина Кофи Анан, поранешниот генерален секретар на Обединетите Нации

Ferad Aruc
Кофи Анан, поранешниот генерален секретар на Обединетите Нации и добитник на Нобелова награда за мир, почина во својата 80-та година, потврдуваат од ОН. Анан, кој
ВЕСТИ СВЕТ

Избегнал смрт во Џенова: Се почнало да пука, а тој се фатил за жица и така висел со часови!

Ferad Aruc
Трудницата Џулија Органо опишала како нејзиното момче, со кое чека бебе, го преживело рушењето на мостот во Џенова држејќи се за жица 20 метри над
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

Завршена е битката околу Каспиското море која траеше 20 години

Ferad Aruc
Официјалните претставници на петте земји кои излегуваат на Каспиското море во неделата во Казахастан потпишаа договор на конвенција со која е дефиниран правниот статус на
ВЕСТИ ЗАБАВА СВЕТ

Израел нема пари за Евровизија, денес истекува рокот за плаќање на гаранцијата

Ferad Aruc
Главниот град на Австрија би можело да биде домаќин на Евросонг догодина, иако Израел победи на годинашниот Избор за песна на Евровизија, шпекулираат австриските медиуми.
БИЗНИС ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА СВЕТ

10 ИНОВАЦИИ ШТО ЌЕ ЈА ПРОМЕНАТ ИДНИНАТА НА СВЕТСКАТА ЕКОНОМИЈА

Ferad Aruc
Трендови Погледнете ја листата  на иновации што го направи аналитичкиот оддел на Citibank, а кои што ќе го сменат начинот на кој што размислуваме за
ВЕСТИ СВЕТ

100.000 луѓе во Романија се дигнаа против корупираната Влада

Ferad Aruc
Околу сто илјади Романци од кои поголемиот дел се иселеници, побараа вчера во Букурешт оставка од владата која ја обвинуваат за корупција. Протестите беа одбележани
ВЕСТИ СВЕТ

Проговорела тинејџерката од шокантната снимка на која паѓа од мост

Ferad Aruc
На социјалните мрежи кружи видео од една девојка која е бутната од мост, иако признала дека се плаши да скокне. На видеото се гледа како
ВЕСТИ СВЕТ

Ловецот на богатство открил нешто што не му припаѓа на овој свет во длабочините на Бермудскиот триаголник

Ferad Aruc
Дарел Миклош, ловец на богатство на ТВ каналот “Discovery”, користи тајни мапи на астронаутот Гордон Купер од НАСА во потрага по потонати бродови во Карипското
ВЕСТИ СВЕТ

Се шири опасна дрога во Европа: Ги претвора луѓето во “зомби” и им дава неверојатна сила, а последиците се ужасни

Ferad Aruc
Велика Британија се бори со голем број насилни психотични пациенти кои користат синтетичка дрога позната како “мајмунски прав”. Во последните две години речиси секојдневно се