Кој какво оружје има во Сирија?

САД. Воен буџет 600 милијарди долари САД во Медитранот го имаат разурнувачот Доналд Кук од кој може да се лансираат ракети со наведување. Неговата цел...

Се продава билет за крстарење со „Титаник“: Ако имате доволно пари може да отпловите...

Билет од познатиот брод „Титаник“ се продава за 25.000 фунти и брошура од 8.000 фунти, пишуваат светските меидуми. Ноќта меѓу 14 и 15 април 1912...

(ВИДЕО) Најголемата бродска катастрофа сè уште ги мачи научницитe

На денешен ден, за време на првото патување, најпознатиот брод „Титаник“ удрил во санта мраз во Северниот Атлантик пред полноќ на 14. април 1912...

(ВИДЕО) Пред четири години предупреди: Се што споделувате на Фејсбук, може да се искористи...

Сте помислиле ли некогаш каде сè завршуваат фотографиите, видеата, зборовите што ги постирате низ сите форми на социјалните мрежи. Нема потреба некој да биде...

Пијан турист завршил на 2.400 надморска висина на Алпите наместо во хотел

Пијан турист од Естонија возејќи се со совјот автомобил во италијанското одморалиште Церавиниа, го погрешил патот и наместо да се врати во својот хотел...

(ВИДЕО) СТРАВ, КРВ и ГНЕВ: Првата светска војна низ фотографии во боја

Страдање, страв, лутина, гнев, осаменост, гордост, среќа… сето ова може да го видите на фотографиите од Првата светска војна кои се обработени и прикажани...

Со децении ги мачеше нучниците: Дешифриран мистерниозниот звук на океаните

Звук што се слуша од океаните со децении ги мачеше истражувачите на водните површини. Шумот всушност потсетува на гракање, што многумина од прекуокеански патувачи...

Пјонгјанг подготвен да разговара со САД за нуклеарната програма

Северна Кореја им вети на САД дека е подготвена да разговара за иднината на својот нуклеарен арсенал, кога лидерите на двете земји ќе се...

ЕУ обвинува: Асад е виновен за нападот со хемиско оружје

Европската унија ја обвини владата на сирискиот претседател Башар Ал Асад за нападот со хемиско оружје во градот Дума во Источна Гута, град кој...

Шведски експерт тврди: Сите мислат дека светот е повторно во Студена војна, но всушност...

Шведскиот аналитичар ја споредил сегашната ситуација во светот со годините пред Првата светска војна и предупредил дека не се наоѓаме пред Студена војна, туку...

Полска е “новата Германија”

Пред околу четвртина век Полска, како и останатите источноевропски земји, минала низ големи општествени и политички промени. Државно контролираната економија ја заменила пазарната и Полска...

Танкер се заби во историска палата на Истанбулскиот Босфор (ВИДЕО)

Танкер се заби во историска палата во Истанбул на брегот на Босфор денес, откако откажала опремата за управување, јави Си-ен-ен Турк и додаде дека...

Само Јапонци можат исмислат вакво нешто

Јапонска компанија прави виртуелни машки силуети за да ги заштити девојките и жените кои живеат сами. Силуетите од карате борци, бодибилдери и секојдневни момчиња...

НАЈНОВИ