Category : СВЕТ

ВЕСТИ СВЕТ ЦРНА ХРОНИКА

Се појавила последната снимка од нуркачот кој настрадал на Тајланд

Ferad Aruc
Тајландскиот спасувач Саман Кунан загинал во текот на операцијата за спасување на 12-те деца и нивниот фудбалски тренер, кои и натаму се наоѓаат заробени во
Uncategorized ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ ЦРНА ХРОНИКА

Момче од Арачиново се удави во Грција спасувајќи дете

admin
Младиот Бурхан Латифи од Арачиново го даде животот за да спаси дете кое побарало помош во морето во Грција каде бил на летување. Бурхан бил
ВЕСТИ ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Од понеделник значително поскапување на горивата – цените рушат рекорди?

Ferad Aruc
Стравот од недостаток на нафта ја качи цената на најбараниот енергенс на највисоко ниво во последните месец дена. Во моментов барел нафта на берзата во
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ

Австрија го презеде претседавањето со ЕУ – најголем приоритет заштитата на границите на Унијата

admin
Австрија од денеска го презеде шестмесечно претседавање со ЕУ, а администрацијата на канцеларот Себастијан Курц, како врвен приоритет го наведе прашањето за миграцијата. Третпат, по
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ

Трамп изненадил со одговорот на прашањето дали ќе го признае Крим

admin
Претседателот на САД, Доналд Трамп, не ја исклучил можноста САД да го признаат руското присоединување на Крим. “Ќе видиме. Претседателот Обама дозволи да дојде до
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ

Американски полицаец со електрошок нападна црнец

admin
Полицаец од Ланкастер во Пенсилванија се наоѓа под истрага откако бил уловен на видео како употребува електрошок на невооружен црнец кој седел на тротар, пренесува
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ СПОРТ

“Одгледавме генерација на к*рви кои ги шират нозете штом слушнат странски јазик”: Новинар ги нападнал Русинките поради однесувањето на Мундијалот

admin
Русија во екот на Светското првенство ја тресе голем скандал, откако познатиот колумнист и психолог Платон Беседин изјавил дека Русинките се однесуваат како к*рви бидејќи
ВЕСТИ СВЕТ

Ким наредил ликвидација на генерал затоа што им поделил повеќе храна на војниците

Ferad Aruc
Според извештајот на јужнокорејските медиуми, висок функционер на севернокорејската армија е погубен поради обвинување дека им поделил повеќе храна и гориво на своите војници. На
ВЕСТИ СВЕТ

Овие пет маки најмногу ги мачат лидерите на Европа

Ferad Aruc
Лидерите на ЕУ се сретнале денес во Брисел, каде разговарале за голем број предизвици кои се пред Унијата, како политички, така и економски. Пет главни
ВЕСТИ СВЕТ

Двајца дилери на дрога осудени на смрт па веднаш погубени на игралиште пред 300 деца

Ferad Aruc
На спортскиот терен во градот Хајкоу, двајца мажи биле осудени на смрт поради трговија со дрога, а изрекувањето на пресудата го гледале 300 деца. Како
ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган ќе пресели 800 илјади луѓе поради својот проект од 15 милијарди евра: Но експертите предупредуваат – животот во Истанбул може да стане неподнослив!

Ferad Aruc
Со просечна годишна стапка на раст од пет проценти во текот на последната деценија и пол, Ердоган може да се пофали дека на милиони жители
Uncategorized ВЕСТИ СВЕТ

Ердоган нема да ја продолжи вонредната состојба во земјата

admin
Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, и неговиот сојзиник во владата, лидерот на Партијата за национално движење, Девлет Бахчели, се согласија да не ја продолжуваат вонредната
ВЕСТИ СВЕТ

“Водата носи автомобили во морето”: Поплавите во летувалиштата во Грција оставаат шокантни глетки

Ferad Aruc
Грција се нашла во проблеми откако обилните дождови довеле до сериозни потешкотии, па од час во час доаѓаат се повеќе информации за новите проблеми како