vesti24.mk
ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА СВЕТ

Киријакос Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

ECA

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка за договорот за името во грчкиот парламент.

„’Нова демократија’ нема да гласа за ратификација на договорот, нути во сегашниот, ниту во следниот парламентaрен состав“, рече Мицотакис.

Тој додаде дека Преспанското езеро наместо по неговата убавина, сега е познато по срамниот договор што ги признава македонскиот јазик и македонската националност.

Loading...

Related posts