vesti24.mk
КУЈНА

Крем „парфе“ со лешници

ECA
  • Состојки:
  • 60 г слатка павлака
  • 30 г лешници
  • 20 г шеќер
  • жолчка
  • ванилин шеќер
  • ванила

Приготвување:

1. Слатката павлака се меша додека не се зацврсти.
2. На пареа се варат жолчката и ванилата. Кога смесата ќе се излади, се меша со слатката павлака, а потоа се додаваат ситно исечкани лешници. Се става во калап и се става во замрзнувач.
3. Парфе може да се прави и со бадеми, ананас, чоколадо… Постапката е потполно иста, само наместо лешници се додава некоја од наведените состојки.

извор: убавинаиздравје

Loading...

Related posts