vesti24.mk
КУЈНА

Крцкав компир каков што не сте јаделе – еве што е тајната

ECA
Направете супер крцкави компири какви што не сте пробале до сега. Сите ќе ви бараат рецепт:

СОСТОЈКИ:

 • 4-5 компири
 • 1 лажица вегета
 • 3 лажици пленкарно брашно
 • ½ лажиче црвен пипер
 • масло
 • сол
 • бибер

ПОДГОТОВКА:

 1. Компирите се мијат, се лупат, и се сечат ни дебело ни тенко.
 2. Се посолуваат, им се става вегета и црвен пипер, се додаваат две три лажици масло и се се меша.
 3. Брашното се додава и повторно се меша.
 4. На плех се ставаат компирите па се става малку брашно врз нив.
 5. Нека се пече на 200 степени 35 минути.

извор: готви.мк

Loading...

Related posts