vesti24.mk
МАКЕДОНИЈА

Лекарите алармираат дека аерозагадувањето е сериозна закана по здравјето на сите – најпогодени се срцево болните

ECA
И додека институциите бројат часови, лекарите алармираат дека аерозагадувањето е сериозна закана по здравјето на сите. Најпогодени се срцево болните.

– Негативно влијае бидејќи не стигнува доволно кислород до срцето. Пациентите кои ги имаме ние, тие што се оперирани на кардиохирургија обично им препорачуваме повеќе да се движат. Но во оваа ситуација не можеме да даваме таква препорака, вели проф. Др. Сашко Јовев, кардиохирург, во изјава за Сител.

Во меѓувреме, од град Скопје информираат дека забраната за достава на стока во централното градско подрачје во периодот од 7.30 до 18 часот која е дел од сетот ургентни мерки, ќе почне да важи од 1 јануари наредната година. Ќе бидат казнувани оние кои истовараат на улица или тротоар.

– Оваа забрана не се однесува за фирми кои имаат обезбеден простор за дотур на стока, туку на возилата кои застануваат на тротоари и улици и притоа ги оставаат запалени возилата. Значи дистрибутерите ќе можат да се паркираат на јавните паркиралишта и од таму да ја доставуваат стоката“, изјави портпаролот на Град Скопје Ваљон Салиху.

Скопските власти кои побараа од граѓаните годинава да не палат бадникарски огнови, најавија дека ќе има инспектори кои ќе одат на терен и ќе контролираат. Но нема информации дали во меѓувреме ќе се казнуваат и граѓани кои палат оган на отворено. Инаку за да стапат на сила ургентните мерки, треба загадувањето на воздухот два дена по ред на најмалку две мерни станици да биде 4 пати над дозволеното.

Loading...

Related posts