ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Мнозинството пратеници нема да оди на одмор додека не се разреши Зврлевски

ECA

Додека не се разреши обвинителот Марко Зврлевски пред локалните избори пратениците од владејачкото мнозинство нема да одат на летен одмор, соопшти денеска потпретседателот на СДСМ Благој Бочварски на прес конференција.

– Нема да го користиме оној одмор којшто ни е со деловник со, Закон, загарантиран, се додека не дојде до промена на јавниот обвинител Зврлевски и се додека не се почне постапка за избор на нов јавен обвинител. Право на спикерот, на претседателот на Собранието е кога ќе ја закажае седницата, наш интерес е тоа да се случи час поскоро, бидејќи од таму ќе почне демократизацијата на институциите и на судскиот систем – изјави Бочварски, потпретседател на СДСМ.

Претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека изборите ќе ги распише на 6 август, а на 8 август заминуваат на колективнен одмор.

извор:либертас

Loading...

Related posts