ЖИВОТ

Неверување во Франција: Убавата Мане се испостави дека е прикриена џихадистка?! (видео)

ECA

Младата пејачка од сириско потекло, која стана интернет сензација откако настапи во француското телевизиско натпреварување “The Voice”, го напушти шоуто поради критики и коментари на социјалните мрежи. Во еден од коментарите се вели дека 22-годишната Мане Ибтисам е под сомневање за изјавите поврзани со терористичкиот напад врз десетиците пешаци направен со огромен камион во 2016 година во градот Ница.

Во Франција, која е се уште трауматизирана од политичките битки пред претседателските избори минатата пролет, како и од џихадистичкитерасистички напади, телевизиското претставување на Манал изгледаше како зрак на надеж.

Синооката Манал ја исполни на француски и на арапски јазик песната на Леонард Коен “Hallelujah”. Нејзиниот настам беше на француската национална телевизија, а при тоа на сцената се појави со обвиткана коса. Таа беше фаворит во реалното шоу, олицетворение на вредностите на заедничкиот соживот и толеранција.

Видеото со нејзиното исполнување на “Hallelujah” на YouTube е гледано над 900 000 пати. Нејзните Настапи преку социјалните медиуми сепак ја открија друга страна на личноста. Токму коментарите и нејзините оценки за нападот во Ница на националниот празник 14 јули, станаа причина телевизиската мрежа TF1 да соопшти дека размислува да ја дисквалификува од трката.

Не може да дозволиме да учествува во шоуто човек кој прави незаконска реторика, изјавија од TF1 во вторникот. Француските медиуми објавија дека еден ден по бруталниот напад на камион во Ница во 2016 година, кога 86 лица загинаа, Манал напишаа: “Добро е што стана рутински, напад една недела!” “И да е секогаш добра волја” терористот “зел документите на ИД со себе. Вистината е дека, кога планирате да правите нешто валкано, не заборавате да сои ги земете документите”, пишува уште Манал.

Постот и е со хаштаг “#PrenezNousPourDesCons”, што значи “земен кој не е за идиоти”. Возачот на камионот, уби 86 лица, а беше 31 годишен маж од Тунис. Недела потоа имаш е друг напад – во црква во гратчето Сент Етјен ду Рувре каде шт возрасен свештеник беше убиен. “Вистинскиот терорист е нашата влада”, напиша Манал во оваа пригода.

Овие откритија предизвикаа бура на социјалните медиуми. Некои луѓе велат дека коментарите на Манал се навреда за жртвите на нападот во Ница. Здружението на семејствата на загинатите објави дека се “неприфатливи”. Мислењата сепак се различни, а имаше и такви што таа била неправедно критикувана, бидејќи е муслиманка.

Откако нејзините пишувања на социјалните мрежи станаа една од најактуелните теми за дискусија во Франција, Мана се извини и рече дека таа “очигледно е го осудила тероризмот”. Но, во петокот, таа рече дека го напушта шоуто. Во видео обраќањето на англиски, поставено на Фејсбук, таа вели дека никогаш не сметала да наштети некому и идејата дека ќе го направи намерно, и носи големо страдање.

Манал е родена во Франција од татко Сириец и мајка Алжирка. Реагирајќи на нападите, таа рече дека изјавите за тероризмот биле “извадени од контекст” и “не ги одразуваат моите ставови”. Таа не се обиде да ги стави своите белешки во нов контекст.

Манал напиша дека нејзината порака е за “љубов, мир и толеранција и доказ за тоа е дека пеам” Hallelujah “на Леонард Коен – песна која совршено ја илустрира пораката што сакам да ја испратам како уметник”. Нејзиното спроведување на арапски на песната на Коен сепак отстапува од ова послание, велат некои медиуми.

Додека францускиот превод е верен на англискиот оригинал, во кој се зборува за тоа како Цар Давид е заведен од Батшеба и женската сексуалност, во арапската верзија се раскажува за маж “опкружен од темнина”, додека не го нашол Бога. Оваа верзија била напишана пред неколку години од кувајстки автор кој ја прилагодува исламска лирика кон западните поп мелодии.

локално.мк

Loading...

Related posts