vesti24.mk
ВЕСТИ СВЕТ

Ова е одговорот на Москва на соборувањето на “Il-20”: Руската војска и морнарица добиле изненадна задача!

ECA

Иако нема официјално соопштение за вистинската цел за најновата одлука на Москва, факт е дека таа доаѓа непосредно по соборувањето на рускиот Il-20, кои израелските “F-16” во водите на источниот Медитеран го искористиле како “параван” од сириската противвоздушна одбрана, се упатува на нови воени чекори на руската војска во Сирија.

Имено, по завршените големи воени вежби во тоа подрачје, руската војска најавува нови и поради воените маневри повторно затвора дел од источниот Медитеран. Тоа е потврдено од системот за меѓународно разузнавање на воздушниот и поморски персонал на NOTAM.

Предупредувањето е пратено до сите воени и цивилни авиони и пловила. Бројни подрачја на источниот Медитеран и целиот сириски брег се затворени за проаѓање на цивилни авиони и минување на бродови.

Во “затворените подрачја” ќе се спроведуваат вежби на бродови на руската Медитеранска флота и маневрите ќе траат речиси една недела, до 26. септември.

Ова е втора вежба на морнарицата и воздухопловните сили на Русија во источниот Медитеран во овој месец. Првата е спроведена и на почетокот на месецот и траела една седмица, а била најголема вежба во последните неколку години.

 

Во првите вежби учествувале 26 бродови на руската морнарица, две подморници и десетина воени авиони и хеликоптери.

Оваа изненадна вежба ја поврзуваат со рушењето на извидничкиот “Il-20” и зголемените активности на руските вооружени сили поради можно влошување на ситуацијата во Сирија, овој пат во покраината Идлиб, каде Русија со Турција постигнала договор за повлекување на тешкото оружје на сите сили на таканаречената вооружена опозиција и терористите од коалицијата Хајат Тахрир Ал Шам најмалку 10-15 километри во позадина од линијата на фронтот со Сириската војска.

Претходно било објавено дека во Средоземното море се појавила група сили на американската морнарица, на чело со носачот на авиони “USS Harry Truman”.

 

Мотивите и целите не се наведени. Како што е прикажано на карта, изненадните вежби и воведувањето на привремена зона за забрана на летови и пловење го опфаќаат целиот сириски и либански брег и подрачја на Кипар, на кои Русија има база и логистичко пристаниште.

Дел од руските медиуми пренесуваат дека ова е одговор за Израел на инцидентот со авионот “Il-20” и дека руската војска ненајавено добила голема задача.

Руската Федерација најавила затворање на големо подрачје од источниот Медитеран за движење на воените авиони и бродови до 26. септември, а предупредени се и сите цивилни авиони и бродови, кои во вакви случаи ги заобиколуваат подрачјата на предупредување.

Loading...

Related posts