vesti24.mk
КУЈНА

Посни кокос бомбици

ECA

Потребни состојки:

1 кесичка пудинг од ванила

250мл вода

3 лажици шеќер

200 гр кокос

50 гр лешници

 

Начин на подготовка:

Одзмете малку од водата за во неа д го разматите пудингот. Сварете го во длабок сад според упатството на кесичката. Кога ќе биде готов, тргнете ја смесата на страна, па додајте го кокосот. Мешајте за да се спојат состојките. Со помош на лажица оформете топчиња, па извалкајте ги во кокос. Во средишниот дел ставете по едно лешниче. Но, мора да бидете брзи во оформувањето на колачињата – колку е смесата поладна, толку потешко се обликува.

извор: репортер

Loading...

Related posts