ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Пожарот кај Требовље се приближи до селото

ECA

Центарот за упраување со кризи соопшти дека пожарот во атарот на селото Требовље попладнево се приближил до селото. Противпожарните сили се на терен и се справуваат со огнената стихија.

Од ЦУК соопштуваат дека во текот на денот во гасење на пожарот интервенирале екипи на ШС „Сандански“ – Македонски Брод, ДЗС Македонски Брод, ТППЕ Македонски Брод, лица од месното население и 2 хеликоптери од АРМ.

За гасење на пожарот се упатени дополнителни сили од Струга и Гостивар, а ќе се состане и Регионалниот штаб на Македонски Брод за да се преземат дополнителни мерки и активности.

извор:мета

Loading...

Related posts