vesti24.mk
ВЕСТИ СВЕТ

Преку 200 загинати во нуклеарна проба во Северна Кореа

ECA

Се верува дека преку 200 луѓе загинале во тунел кој се срушил на местото на кое Северна Кореја извела нуклеарна проба, јавуваат јапонските медиуми

Постои стравување дека уште стотина лица можеби загинале за време на операцијата за спасување кога тунелот повторно се срушил.

Новинската агенција Јонхап, предупредува дека најверојатно местото ослабнало и станало нестабилно поради неколкуте неодамнешни нуклеарни тестови.

Најмоќниот тест, за кој многумина веруваат дека била хидрогенска бомба, е изведен на 3. септември. Според експертите, експлозијата го дестабилизирала регионот и го направила полигонот за тестирање Пунгјери небезбеден за нуклеарни проби.

Loading...

Related posts