vesti24.mk
МАКЕДОНИЈА

Русија го контролира Балканот од база близу Македонија?

ECA

САД изразија загриженост за хуманитарниот центар што Русија го раководи во Србија, кој некои воени аналитичари и организации од Западот, го гледаат како прикриена воена база на Кремљ.

Според нив, целта е оттаму да се шпиунираат американските интереси на Балканот.

Американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија Хојт Ји, зборуваше за овој „таканаречен хуманитарен центар“ во Србија со законодавците на Капитол хил.

Русија против Балканот во Европа

На сослушувањето во Сенатот оваа недела, за малигното надворешно влијание во Југоисточна Европа, Ји рече:

„Не веруваме дека Русија има добри намери, тргнувајќи од нашата позиција, а тоа е да им се помогне на балканските држави да ја исполнат нивната цел да се интегрираат во Европа“, изјави Ји, нагласувајќи дека Русија се обидува да го спречи тој пат.

САД и Европската унија со години работат да се врати мирот на Балканот, и да го интегрираат регионот во Евроатлантската заедница.

Секоја држава околу Србија, е или во НАТО, или сака да се приклучи кон западната Алијанса.

Ји вели дека САД се противат на доделување дипломатски статус на рускиот центар во Ниш.

Русија демантираше дека сака да направи воена инстлација во Србија.

Кој е односот на демократите и републиканците кон руското влијание?

Демократите и републиканците во Сенатот имаат двопартиски пристап во нивното спротивставување кон руските напори за зацврстување на влијанието на Блаканот.

Сенаторот Рон Џонсон, републиканец од Висконсин, за Српската редакција на Гласот на Америка, изјави дека Москва прави се` во нејзина моќ, да го дестабилизира регионот и да ги спречи тамошните држави од „зазмање прозападни позиции“.

Но, предлог-буџетот на САД, според сенаторот Крис Марфи, предвидува кратење на странската помош за 98 проценти во Албанија, 60 проценти во Хрватска, 48 проценти во Косово, 40 проценти во Босна и Херцеговина, 40 проценти во Македонија, 34 проценти во Црна Гора и за 31 процент во Србија.

извор:либертас

Loading...

Related posts