vesti24.mk
КУЈНА

Специјалитет кој ќе го јадете цел ден: Тури-потпечи

ECA
Направете вкусен специјалитет кој може да се јаде во било кој дел од денот.

СОСТОЈКИ:

  • 1/2 кг пченкарно брашно
  • 1/2 кг пченично брашно
  • масло
  • сол

ПОДГОТОВКА НА ТУРИ-ПОТПЕЧИ:

  1. Се прави тесто како за палачинки, одделно од двата типа на брашно.
  2. Се мачка тепсија со масло и се става смесата со пченкарно брашно, па се пече, па се става одозгора смесата со пченично брашно. Се попрскува со вода.
  3. Се пече ред по ред додека не се истроши смесата.
  4. Послужете со јогурт и сирење.Добар апетит 🙂

извор: готви.мк

Loading...

Related posts