vesti24.mk

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Мобилни апликации кои секогаш ја следат вашата локација, дури и кога не ги користите

admin
Сосема е очекувано и нормално апликациите за навигација да ја следат вашата локација, но постојат и други апликации кои ги користите на вашиот мобилен телефон,
АВТОМОБИЛИ ЗАБАВА

Холанѓаните секогаш ја отвораат вратата со десната рака кога излегуваат од автомобилот- причината ќе ве натера на истата навика (ВИДЕО)

admin
Кога излегуваат од автомобилот, Холанѓаните не ја отвораат вратата со лева рака, туку со десната. Оваа едноставна промена на навиките која повеќето други возачи ја
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Заборавете на Инстаграм каков што го знаете- започна тестирањето кое носи голема разочарувачка промена за корисниците (ФОТО)

admin
Инстаграм уште пред неколку месеци објави дека планира да ги „крие“ лајковите на објавите од своите корисници. Додека еден дел од корисниците се жалеа дека
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Зошто не треба да ја употребите аплицкацијата FaceApp – еве што ќе направи со вашите податоци

admin
Виртуелниот тренд кој овие денови кружи по социјалните мрежи е апликацијата FaceApp која користејќи ваша сегашна фотографија и вештачка интелигенција создава фотографија која покажува како
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Повторно паднаа Фејсбук и Инстаграм- еве што се случува со овие социјални мрежи во моментов

admin
Фејсбук и Воцап престанаа да работат во ист момент, а на голем број корисници им се случува истото и со Инстаграм. Некои корисници тврдат дека
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Падна „Твитер“: 70.000 корисници пријавуваат проблеми

admin
Акциите на Твитер се во пад откако корисниците ширум светот објавија проблеми со пристапот до платформата за микроблогирање, јави Ројтерс. „Во моментов ги испитуваме проблемите со
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Борба против сајбер насилство: Instagram ќе ве опоменува за навредливи коментари

admin
Мотивирани од постојаната борба против сајбер насилството, луѓето во Instagram решија да тестираат нова опција која веројатно ќе биде имплементирана како постојан дел од нивната
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Никако не ја симнувајте: Оваа апликација е лажна, измамени се 10 милиони луѓе

admin
Иако од Google тврдат дека будно ги прегледуваат сите апликации пред тие да пристигнат на Play Store, се уште се случува по некоја „лоша“ апликација
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Социјалните мрежи паднаа, корисниците реагираа: Сега е откриена причината за тоа

admin
Инстаграм, Фејсбук и Вац Ап паднаа и голем број корисници останаа без нивните услуги. Во тие моменти, ќе признаете, сфативме колку сме зависни од социјалните
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Раст на продажбата на Ламборџини за 96 отсто

admin
Фолксваген Ламборџини соопштија дека нивните испораки пораснале за дури 96 отсто во првата половина од годинава, најмногу поради новиот модел – „Урус“. Италијанскиот производител на
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Фејсбук“ се огласи: Проблемот е решен

admin
Фејсбук соопшти дека споделувањето медиа-фајлови во негови платформи е решен. Корисниците на услугите на компанијата констатираа дека не можат да испраќаат и да добиваат фотографии,
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Корисниците нервозни: Фејсбук, Инстаграм и Вац ап не работат!

admin
Корисниците на Инстаграм и Фејсбук во светот денеска пријавиле проблеми со логирањето,  споделувањето и пристапувањето до содржините на мобилните апликации. Инстаграм бил предупреден за проблем
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Жестока казна за Фејсбук, зошто треба да платат два милиони евра?

admin
Германските власти го казнија Фејсбук со два милиони евра, согласно законот кој се бори против говор на омраза. Федералната канцеларија за правда соопшти денеска дека