vesti24.mk

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш

admin
Повеќе од пет милиони хакирани профили на Фејсбук, користеле една од овие лозинки. Ако ги користите и вие, а сакате да си го задржите профилот,
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Вознемирувачки податоци за влијанието на социјалните мрежи на децата и младите

admin
Бројот на деца и млади луѓе кои страдаат од анксиозност во британските болници е зголемен за 42 % и тоа само во последната година. Ова
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Што ќе се случи ако низ цела планета снема интернет на само еден ден?

admin
За многу луѓе е незамисливо да немаат интернет неколку часа, а камо ли неколку дена. Но ако се случи интернетот да „падне“ на цела планета
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Со инвестиција од 300 милиони долари, „Фејсбук“ ќе помага на локални новинари

admin
„Фејсбук“ ќе инвестира 300 милиони долари во следните три години во локални новински агенции во светот, откако компанијата долго беше критикувана за улогата на социјалната
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

РОДИТЕЛИ, ВНИМАВАЈТЕ: Социјалните мрежи може да предизвикаат депресија кај тинејџерите!

admin
Тинејџерите имаат два пати поголеми шанси за појава на симптомот депресија поврзан со користење на социјалните мрежи. Тоа е така поради онлајн злоупотребата, пореметувањето на
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Самсунг Галакси Ес10“ ќе биде претставен на 20 февруари

admin
„Самсунг“ планираат да го претстават долгоочекуваната „Галакси Ес10“ серија смартфони денови пред стартот на Светскиот мобилен конгрес 2019 (25-28 февруари). Наместо тоа компанијата ќе одржи
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Лажна порака на Фејсбук предупредува: Личните податоци на корисниците ќе бидат јавно достапни

admin
Кај одредени Фејсбук корисници ширум светот почна да кружи порака во која тие се предупредуваат дека нивните фотографии, разговори и податоци ќе бидат изложени пред
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Епл“ го намалува производството на „ајФон“ за 10 отсто

admin
„Епл“ побара од своите партнери на крајот од минатата година да го намалат производството на паметни телефони за 10 отсто од планираниот обем во првиот
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Нов Јутјуб предизвик што може да убие

admin
Не стивнува популарноста на Јутјуб видеата што ги предизвикуваат младите на неразумни постапки, ризични за нивното здравје и живот. По неколку интернет-предизвици кои резултираа со
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Кој е најдобриот ден и час за објави на Фејсбук, Инстаграм и Твитер?

admin
Доколку сакате да бидете забележани на Фејсбук и вашата објава да има многу коментари и допаѓања, најдоброто време за да ја поставите е помеѓу 12 и
АВТОМОБИЛИ ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Кои автомобили имаат најмалa потрошувачка?

admin
Една од клучните карактеристики на автомобилот која се гледа кога се купува секако е горивната економичност. Тимот на How To Cars тестирал речиси 700 автомобили