vesti24.mk

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

ТЕХНОЛОГИЈА

Scanmarker: Идеалниот дигитален маркер за студенти и ученици

Ferad Aruc
Копирањето и правењето на забелешки ќе стане многу позабавно благодарение на новиот геџет на пазарот – дигиталниот маркер наречен Scanmarker. Станува збор за електронски уред...
ЗДРАВЈЕ ТЕХНОЛОГИЈА

Одличен изум: Паметна четка за заби ќе спасува животи!

Ferad Aruc
Шпански научници работат на развој на паметна четка за заби која ќе биде во состојба да детектира разни знаци на одредени здравствени проблеми и на...
ТЕХНОЛОГИЈА

Кралот на телевизорите: LG наскоро претставува 88-инчен 8K OLED екран

Ferad Aruc
LG ќе ја збогати својата гама на телевизори со нов модел кој ќе го добие импресивниот екран кој ќе биде претставен наскоро на саемот Consumer...
АВТОМОБИЛИ

Фолксваген „гази“ на пазарот:Никој не им може ништо

Ferad Aruc
Од германскиот автомобилски гигант Фолксваген соопштија дека минатата година биле произведени вкупно 6 милиони автомобили, а во последните 7 децении над 150 милиони. Од Фолксваген...
ТЕХНОЛОГИЈА

Знаете ли зошто авионите се бели?

Ferad Aruc
Според информациите од Меѓународната асоцијација за авио транспорт, во текот на минатата година се извршени 3.77 милијарди летови. Оваа бројка покажува дека бројот на летови...
ТЕХНОЛОГИЈА

WhatsApp не издржа – падна на новогодишната ноќ

Ferad Aruc
Популарниот сервис за праќање пораки WhatsApp, чиј сопственик е е компанијата Facebook, во последниот ден од старата година имаше едночасовен прекин на работата. „Корисниците на...
СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Сноуден претстави апликација за мобилни телефони, со која се шпионираат шпионите

Ferad Aruc
Поранешниот соработник на Агенцијата за национална безбедност на САД Едвард Сноуден, кој во 2013 година ја откри американската програма за шпионажа, објавувајќи тајни документи, веќе...
СВЕТ ТЕХНОЛОГИЈА

Дваесет и пет години од првата испратена СМС порака

Ferad Aruc
„Среќен Божик“ е првата СМС порака која е испратена на 3 декември 1992 година, а не е напишана на мобилен телефон, туку на компјутер. Оваа...
АВТОМОБИЛИ

Најавен е новиот Голф: Поатрактивен од било кога…

Ferad Aruc
Поатрактивен и подинамичен од било кога досега – Фолксваген со новата генерација на Голф ќе се обиде повторно да ја прегази конкуренцијата. Од германскиот производител...
АВТОМОБИЛИ

Новиот Volvo V40 пристигнува најдоцна во 2020-та година

Ferad Aruc
Втората генерација на шведскиот „компакт“ ќе понуди бројни новитети од кои најмногу се истакнува опцијата купувачите да изберат помеѓу различен пакет на батерии. Од Волво пристигна потврда...