vesti24.mk

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

САГАТА ЗАВРШИ: По 14 часа Фејсбук и Инстаграм се вратија во живот- еве што се случувало во целиот свет со социјалните мрежи

admin
Сигурно сите вчера забележавте дека апликациите Инстаграм и Фејсбук имаа некои проблеми. Фејсбук и Инстаграм прв пат во својата историја имаа прекин во рок од
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook и Instagram имаат проблеми со објавување содржини и со логирање

admin
Корисниците на социјалните мрежи Facebook и Instagram ширум светот пријавуваат дека имаат проблеми со објавување статуси, линкови, фотографии и други содржини на своите профили и
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Пристигна ноќниот режим на Вибер: Корисниците задоволни, но не можат сите да го користат

admin
„Вибер“ вчера официјално ја пушти новата верзија на апликацијата со една значајна промена, ноќен режим, односно опција за прилагодување на изгледот на интерфејсот со темни
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Македонскиот старт ап Laika ќе го порази LinkedIn на Балканот

admin
Флуктуацијата на вработени во Tech индустријата е огромна. Компаниите не наоѓаат луѓе за отворените работни позиции со месеци. Tech професионалците бараат работа која навистина ќе
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Нова опција на Месинџер: Еве како може да го активирате „Dark mode“

admin
Фејсбук одамна најави дека ќе овозможи нова опција, односно нов изглед – „Dark Mode“ (темен режим) за Месинџер, меѓутоа, четири месеци подоцна компанијата сѐ уште
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Родители ВНИМАВАЈТЕ: Ликот Момо сее страв кај дечињата и ги тера да прават ужасни работи (ФОТО)

admin
Родители, бидете внимателни со видеата на YouTube кои ги гледаат вашите деца. Последниве денови многу мајки пријавуваат дека на многу детски видеа на YouTube и
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Сигурно правите некоја од овие грешки кога смислувате лозинка: Еве зошто мора да го промените тоа

admin
Добрите и сигурни лозинки се нешто што најмногу ви ги штити профилите на интернет и поради ова е важно да се води грижа за нив.
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Изработен првиот елетромотоцикл на ЗД печатач: Потребни биле три дена и 2.600 долари

admin
Компанијата „БигРеп“ го произведе првиот елктромотоцикл изработен со помош на 3Д печатач, јави Би-Би-Си. Мотоциклот се состои од 15 делови, од кои само моторот и
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

НАСА откри природен начин за создавање вода на Месечината

admin
Научниците од Американската вселенска агенција НАСА објавија соопштение во кое се вели дека успеале да пронајдат формула со која можат да создадат вода на површината
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Ако имате ваков мобилен веднаш сменете го: Листа на 15 најрадиоактивни смартфони

admin
Една од најголемите опасности од користењето паметни телефони, е радиоактивното зрачење. Сè уште е отворено прашањето околу тоа колку е штетна дневната употреба на смартфон.
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Мајкрософт“ предупредува: Не користете го „Интернет експлорер“, опасно е

admin
Верувале или не, сѐ уште постојат луѓе што го користат „Интернет експлорер“. Но, „Мајкрософт“ вели дека тоа не баш добра идеја. Всушност, ги советува да
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Ѕверка од 1.500 коњски сили за 110 години Bugatti

admin
Славната француска автомобилска компанија Bugatti го претстави „ѕверот“ Chiron Sport по повод својот 110. роденден. По повод роденденот, за само 20 најсреќни (најбрзи) купувачи компанијата
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Корисниците на интернет едвај ги дочекаа: Погледнете ги новите 230 емотикони (ВИДЕО)

admin
„Јуникод консорциум“ претстави 230 нови емотикони за оваа година, од кои 175 претставуваат луѓе и делови од човечкото тело. Отсега бојата на кожата и полот