vesti24.mk

Category : ТЕХНОЛОГИЈА

ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Хуавеј подготвен да потпише договори за нешпионирање

admin
Компанијата Хуавеј е подготвена да потпише договори за нешпионирање со владите, вклучително и британската Влада, изјави денеска претседателот на кинеската телекомуникациска компанија, Лианг Хуа. САД
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Снепчет обвинува дека правилата на ЕУ за лични податоци се во корист на Гугл и Фејсбук

admin
Сопственикот на социјалната мрежа Снепчет, Иван Шпигел, обвини дека правилата за заштита на личните податоци на ЕУ, кои стапија во сила пред една година, всушност
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Hyundai инвестираше 80 милиони евра во хрватскиот стартап Rimac Automobili!

admin
Најпознатиот хрватски стартап, Rimac Automobili, ја договори досега најголемата инвестиција од своето основање и воедно најголемата инвестиција во некој хрватски стартап досега. Hyundai Motor Company,
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Поради едно видео загуби 2 милиона претплатници (ВИДЕО)

admin
Еден од водечките Јутјубери за убавина, Џејм Чарлс, последните денови преживува драма, откако за само 48 часа загуби 2 милиона претплатници. Причината е видео кавга
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Инстаграм ќе блокира антиваксерски хаштагови

admin
Инстаграм соопшти дека ќе блокира хаштагови кои се употребуваат за ширење на „потврдено неточни“ информации поврзани во вакцини. Веќе се блокирани хаштаговите, кои сами по
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Укинати 371.000 налози на Твитер поради тероризам

admin
Компанијата „Твитер“ минатата година укина 371.000 налози на таа социјална мрежа, бидејќи нивните корисници промовирале тероризам. Овие податоци се наведени во шестмесечниот извештај за транспарентност
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

До 2070 година Фејсбук ќе има повеќе починати отколку живи корисници

admin
Земајќи го предвид бројот на корисници на Фејсбук во 2018 година и врз основа на демографски истражувања на Обединетите Нации, стручни лица од Оксфорд дојдоа
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed

admin
Наскоро пристигнува уште еден редизајн на Фејсбук. И додека фокусот е ставен на приватноста на корисниците, визуелните промени исто така ќе бидат значајни. Корисничкото искуство
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

Големи промени на „Фејсбук“: Ова се седумте најважни измени

admin
Марк Цукерберг најави големи промени на популарната социјална мрежа во рамките на годишната конференција Ф8. Препознатливата сина боја на позадината ќе биде бела, а се
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

„Фејсбук“ очекува рекордна казна поради протекување лични податоци

admin
Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека очекува американските власти да и изречат рекордна казна од меѓу три и пет милиони долари, поради протекување на лични информации на
ЗАБАВА ТЕХНОЛОГИЈА

За корисниците на WhatsApp: Овие трикови не сте ги знаеле, а мора да ги пробате

admin
Овие трикови мора да ги пробате ако сакате да се “скриете” од одредени луѓе. Станете дискретни Ако не сакате вашите контакти да видат кога последен