ВЕСТИ МАКЕДОНИЈА

Цел свет ја виде убавината на македонското девојче

ECA

Македонија синоќа ја пречека Европа со топло добредојде и приреди спектакл за паметење. Убавините на Скопје, музеите, спомениците, уредените плоштади и паркови, како и фасцинантната Арена “Филип Втори”, беше вистинско изненадување за илјадниците странци фанови на Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, но и за европската куќа на фудбалот УЕФА.

Она што особено фасцинираше пред одигрувањето на големиот фудбалски спектакл беше изведбата на играорците од културно уметнички друштва „ЕТНОС“, „БЛАЖЕВСКИ“, „СТУДИО ФОЛКЛОР“ И „ОРЦЕ НИКОЛОВ“, кои развеаа големо македонско оро на фудбалскиот терен.

Режисерот на натпреварот одлично ја долови оваа нивна изведба притоа на Европа во цел сјај и ја пренесе убавината на македонското девојче.

Loading...

Related posts